انواع نماي ساختمان

نمای ساختمان

انواع نمای ساختمان

وقتي به يك ساختمان نگاه مي‌كنيد چيزي درنگاه اول توچه شما را به سمت خود جلب مي كند نمای ساختمان است. نمای ساختمان نقش مهمي در زيبايي سازه ايفا مي كند. نما براساس شرايط آب و هوايي، موقعيت جغرافيايي، سليقه و بودجه افراد طراحي مي شود. در نماسازی ساختمان ها از مصالح مختلفي استفاده مي شود كه هركدام مزاياي خاصي دارند. در ادامه به شرح آن ها مي پردازيم.

نمای آجری

نمای آجري به دليل تنوع زياد در نوع و رنگ آجرها بسيار در ساختمان ها مورد استقبال قرار گرفته است. از انواع آجر مي توان به آجر نما نسوز،‌ نسوز قرمز، نسوز سفيد، لعاب دار، نما سفید، نما قرمز، نما زرد، دکوراتیو، کف فرش و قزاقي اشاره كرد. از مزاياي استفاده از نماي آجري مي توان به سهولت در اجرا و ضريب حرارتي پايين آجر اشاره كرد.

نمای سنگی

استفاده از نمای سنگی با پيشرفت ماشين آلات و فرآوری سنگ ها پيشرفت چشم گيری داشته است. نماي سنگي در طول زمان زيبايی خود را حفظ مي كند ولي قيمت آن با توجه به ساير مصالح بالاتر است. نمای رومی يكی از نماهايی است كه زيبايی خاصی به ساختمان می بخشد. سنگ های مورد استفاده در اين نما تراورتن، مرمر و گرانيت است. نماي سنگي در برابر تغييرات محيطی و گرد و غبار و حرارت مقاوم است.

نمای كامپوزيتی

نماي كامپوزيت با استفاده از ورق هاي كامپوزيت صورت مي گيرد كه رنگ هاي مختلفي دارند. ضخامت اين ورق ها حدود 4ميلي متر است. از مزاياي اين ورق ها ميتوان به عايق صوتي و حرارتي، مقاومت در برابر سايش و تنوع بالا اشاره كرد. اما اين ورق ها قيمت بالايي دارند.

نمای شيشه‌ای

نمای شيشه ای يكي از پرطرفدارترين نماهای ساختمان است كه زيبايي و جذابيت خاصی دارد. در اجرای اين نوع نما از شيشه رفلكس و سكوريت استفاده مي شود. از مزايای استفاده از نمای شيشه ای ميتوان به زيبايی، سرعت در اجرا و كاهش بار مرده ساختمان های بلند اشاره كرد.

نمای سيمانی

نمای سيمانی جزو نماهای با قيمت مناسب است و اجرای آن به سهولت صورت می گيرد. استفاده از اين نوع نما باعث استحكام ساختمان می شود و ازمقاومت لازم در برابر حريق برخورداراست. اما گرد و غبار را به خود جذب می كند و بعد از مدتی زيبايی خود را از دست می دهد.

نماي سراميكی

نمای سراميكی يكی از پرطرفدارترين نماها است كه به دو صورت خشك و تر قابل اجرا است. از مزايای اين نما می توان به عايق حرارتی و رطوبتی، تنوع بالا و مقاومت بالا اشاره كرد.

نمای چوبی

يكی از زيباترين نماهای ساختمانی نمای چوبی است و تركيب آن با ساير مصالح مثل شيشه و فلز زيبايی آن را دو چندان می كند. چوب ترمووود نوعي چوب نما است كه علاوه بر استحكام و مقاومت بالا، وزن سبكی دارد. از مزايای استفاده از اين نما مي تان به ماندگاری بالا، مقاومت در برابر نفوذ حشرات و زيبايی اشاره كرد.

نمای اتيكس

نمای اتيكس عايقی براي ساختمان محسوب مي شود و سازه را در برابر حرارت و رطوبت محافظت می كند. از جمله عايق های مصرفي در اين نوع نما فوم پلی استايرن و پشم معدنی است. از مزايای استفاده از اين نما به حداقل رساندن هزينه های سرمايشی و گرمايشی ساختمان است.

نمای بايراميكس

بايراميكس براي نماهاي داخلی و خارجی استفاده می شود و پس از خشك شدن نمای سنگ تزئينی به خود مي گيرد. از مزايای استفاده از نما می توان به تنوع رنگ بالا و قابليت شستشو با آب اشاره كرد. بايراميكس روی سطوح فلزی، چوبی،‌ آجری و سيمانی قابل اجرا است.

 

 

انواع نمای ساختمان

نیما شهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.