بلوک هبلکس چیست

بلوک هبلکس

بلوک هبلکس چیست

بلوک هبلکس یک نوع بلوک کم وزن و سبک و پیش ساخته است . نام های دیگر بلوک هبـلکس ، بلوک ای سی سی و سیپورکس می باشد . بلوک هبـلکس ویژگی های بسیاری دارد برای مثال یک عایق مناسب در مقابل برودت و حرارت است و در مقابل جریانات الکتریسیته مقاومت دارد همچنین بلوک هبـلکس از وجود حشرات جلوگیری میکند و استحکام فراوانی در زمان حریق و آتش دارد . بلوک هبـلکس از مخلوط شدن و پخت موادی مانند سیلیس ، آهک ، سیمان ، پودر آلومینیوم و آب به وجود می آید . در ادامه ی مطالب اطلاعات بیشتری در خصوص بلوک هبلکس ارائه خواهیم داد .

 

بلوک هبـلکس از ترکیب چه موادی تشکیل می شود ؟

بلوک هـبلکس همانگونه که گفته شد یک بلوک سبک است . بلوک هبلکس از ترکیب شدن موادی مانند ؛ سیلیس ، سیمان . آهک و پودر آلومینیوم به وجود می آید تمامی این مواد در حرارت 200 درجه سانتی‌گراد و فشار حدود 12 اتمسفر در دستگاه های اتوکلاو پخته می شود و در پایان به اندازه های برای مصارف ساختمانی بریده می شوند . در زمان تولید بلوک هبـلکس تمامی مواد را با یکدیگر ترکیب میکنند و در قالب های مخصوص می ریزند و سپس به دستگاه های اتوکلاه منتقل میکنند .

 

از بلوک هـبلکس در ساخت چه قسمتی از ساختمان استفاده می شود ؟

بلوک هـبلکس یک عایق برودتی و حرارتی است . از بلوک هبـلکس معمولا در ساخت دیوار های بیرونی و غیر باربر استفاده می شود . از انتقال حرارت با محیط بیرون جلوگیری می کند . بلوک هـبلکس وزن بسیار کمی دارد و نسبت به آجر های معمولی در مصرف مصالح ساختمانی صرفه جویی میکند . از آنجایی که بلوک هبلکس عایق است این مورد باعث می شود ‌که عایق کاری مجدد نیاز نباشد و سرعت ساخت و ساز افزایش یابد .

 

مزیت های استفاده از بلوک هبلکس :

بلوک هبـلکس وزن بسیار کمی که دارد .

وزن‌ کم بلوک هبـلکس سبب کاهش بار مرده ساختمان می شود .

مصرف فولاد و بتن در ساخت بلوک هبـلکس کاهش می یابد .

از خرده های بـلوک هبلـکس نیز میتوانید استفاده کنید .

بلوک هبلکس یک عایق برودتی و حرارتی مناسب است .

بلوک هـبلکس نیازمند عایق کاری مجدد نمی باشد به همین علت هزینه هیا سخت و ساز را کاهش می دهد .

بلوک هـبلکس سطحی صاف دارد به همین علت پوشش دادن آن جلوگیری می شود .

سرعت ساخت و ساز با استفاده از بلوک هـبلکس افزایش می یابد .

از باقیمانده های بلوک هبـلکس برای کف سازی استفاده می گردد .

بلوک هـبلکس مقاومت بسیار مناسبی در مقابل آتش دارد .

بلوک هـبلکس استحکام فراوانی در مقابل رطوبت دارد .

بلوک هـبلکس در مقابل حشرات مقاوم است .

 

بلوک هبلکس معایبی را مصرف کنندگان به همراه دارد ؟

بلوک هـبلکس معایبی را نیز برای مصرف کنندگان به همراه دارد . مهمترین عیب بلوک هبلـکس این است که ساختار داخلی آن متخلخل می باشد این ویژگی بلوک هبلکس موجب استحکام کمتر می شود . بلوک هبلکس پر حفره ای است ، پر حفره ای بودن بلوک هبلکس باعث جذب بسیار آب می شود . هزینه بلوک هبلکس به علت وجود موادی مانند : سیسلیس و پودر آلومینیوم بسیار زیاد است .

طول و ضخامت و وزن هر یک از بلوک های هـبلکس چقدر است ؟

طول بلوک هبلکس به طور معمولا در کشور ما 600 و ارتفاع آن 250 و ضخامتی حدودا بین 75 تا 500 میلی متر دارد . وزن هر یک از بلوک های هـبلکس باتوجه به استاندارد ها بین 550 تا 600 است . که این وزن یک سوم جرم یک متر مکعب آجر فشاری می باشد . ضخامت حجم یک بلوک هبـلکس 10 سانتی متر می باشد که برابر 20 آجر فشاری است ، پس نتیجه میگیریم استفاده از بلوک هـبلکس به جای آجر فشاری سبب افزایش سرعت ساخت و ساز می شود .

امیررضا سترگ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.