سبک های معماری اروپایی

سبک معماری اروپایی

🔷 همانطور که میدانید معماری دارای سبکهایی از گذشته تا به حال است که در این بخش میخواهیم سبک های معماری اروپایی را به شما معرفی کنیم.

فهرست مطالب :

🔷 معماری گوتیک (Gothic)
🔷 معماری رنسانس (Renaissance)
🔷 معماری باروک (Baroque)
🔷 معماری نئوکلاسیک (Neoclassicism)
🔷 معماری نئوکلاسیک (Neoclassicism)
🔷 معماری هنر نو (Art Nouveau)
🔷 سخن آخر

سبک های معماری اروپایی

🔴 معماری گوتیک Gothic

🔷 معماری گوتیک یعنی قوس‌های فراوان و ستون‌های باریک و تیز
🔷 این سبک از معماری که دستاورد اروپایی‌ها بود، ساختمان‌ها و بناهایی را به وجود آورد که بلندتر بودند، سبک‌تر بودند و از نسبت به دیگر سبک‌های معماری پیش از خود بسیار بیشتر خودنمایی می‌کردند.

⚪ این سبک را چگونه تشخیص دهیم :

🔷 قوس‌ها و طاق‌های نوک تیز، ستون‌های باریک، مناره‌های مارپیچ و ستون‌های اصلی قوسی شکل از اصلی‌ترین ویژگی‌های سبک گوتیک هستند.

⚪ این سبک را در کجا ببینیم :

🔷 کلیسای نوتردام پاریس، کلیسای وست مینستر در لندن و کلیسای جامع کلن در آلمان از جمله مهم‌ترین بناهایی هستند که از سبک گوتیک در ساخت آن‌ها استفاده شده است.

🔴 معماری رنسانس Renaissance

🔷 معماری رنسانس یعنی معماری کلاسیک در ظاهری نو
🔷 سبک معماری رنسانس با رعایت قوانین کلاسیک یونانی‌ها در هنر، به سبک معماری آنها ظاهری نو و زیبایی چندین برابر سبک آنها به طرز سخاوتمندانه و قابل توجهی افزود و به آن جانی دوباره داد.

⚪ این سبک را چگونه تشخیص دهیم :

🔷 ستون‌هایی با معماری کلاسیک و سنگ‌فرش‌ها و گنبدهایی که نسبت به معماری کلاسیک بهبود یافته‌اند از مهم‌ترین ویژگی‌های سبک معماری رنسانس است.

سبک های معماری اروپایی

⚪ این سبک را در کجا ببینیم :

🔷 کلیساهای جامع فلورانس و میلان، موزه لوور پاریس و کلیسای سن پیتر در رم از مهم‌ترین بناهایی‌اند که در آن معماری رنسانس به چشم می‌خورد.

🔴 معماری باروک Baroque

🔷 معماری باروک یعنی تزئینات خیره کننده.
🔷 همزمان با رواج کلاه گیس‌های نمایشی و تجملی، سبکی از معماری پدید می‌آید که به طرز قابل توجهی تمرکز اصلی را بر روی جنبه‌های ظاهری و تزیینی بنا گذاشته بود.

⚪ این سبک را چگونه تشخیص دهیم :

🔷 تزیینات بسیار زیاد و خیره کننده، نقاشی‌هایی که بر روی سقف کشیده می‌شد و بهره بردن از نور و نورپردازی به شکلی نمایشی از ویژگی‌های اصلی معماری باروک است.

⚪ این سبک را در کجا ببینیم :

🔷 کاخ ورسای در فرانسه، فواره تروی در رم و کلیسای جامع سنت پل در لندن از جمله بناهایی هستند که از این سبک پیروی می‌کنند

🔴 معماری نئوکلاسیک Neoclassicism

🔷 معماری نئوکلاسیک یعنی پیروی از سبک کلاسیک.
🔷 سبک نئوکلاسیک تقریبا همانند رنسانس از معماری کلاسیک یونان و روم بود با تفاوتی که نئوکلاسیک برخلاف رنسانس در بعضی موارد عینا از قوانین معماری کلاسیک بهره می‌برد با همان ظاهر اصلی خود به جسم بنایی تازه میبخشید.

⚪ این سبک را چگونه تشخیص دهیم :

🔷 ساختمان‌هایی با ظاهری جدیدتر که ستون‌ها، سنگفرش‌ها و گنبدهایش به طور سختگیرانه‌ای از معماری اصلی خود پیروی می‌کنند.

⚪ این سبک را در کجا ببینیم :

🔷 کاخ سفید در واشنگتن دی سی، موزه ارمیتاژ در سن پترزبورگ و دروازه برندنبرگ در برلین از نمونه‌های بارز معماری نئوکلاسیک هستند.

🔴 معماری هنر نو Art Nouveau

🔷 معماری هنر نو یعنی استفاده از اشکال طبیعت و گیاهان
🔷 این سبک از معماری بیشتر از اشکال طبیعت و گیاهان ایده می‌گرفت و از شکل ظاهری آن‌ها بهره می‌برد. انحنا و خمیدگی از ویژگی‌های این سبک از معماری بود.

⚪ این سبک را چگونه تشخیص دهیم :

🔷 خطوط خمیدگی و استفاده تزیینی از اشکالی که شبیه به گیاهان بودند از ویژگی‌های اصلی این سبک است.

⚪ این سبک را در کجا ببینیم :

🔷 موزه اورتا در بروکسل، ورودی متروی پاریس و ساختمان لاویروت در پاریس از مهم‌ترین مکان‌هایی هستند که از سبک معماری هنر نو بهره می‌برند.

🔴 سخن آخر

🔷 شناخت معماری با سبک‌های مختلف و متنوع که این روزها با زندگی تمام افراد خواسته یا ناخواسته آمیخته شده و تمام دور و برمان را فرا گرفته است باعث میشود تا با آگاهی بیشتری بناها و سازه‌ها را هنگام سفر تحلیل و بررسی کنیم.

سبک های معماری اروپایی

امیررضا سترگ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.