سیستم لوله کشی ساختمان

سیستم لوله کشی ساختمان

سیستم لوله کشی ساختمان

سیستم لوله کشی از جمله مواردی است که در یک ساختمان مسکونی و یا اداری باید ب طور کامل و صحیح طراحی و اجرا شود.

این سیستم از اهمیت بسیاری برخوردار است به طوری که اگر یک سازه و یک بنا بدون اجزای تاسیسات و سیستم لوله کشی شده باشد امکان مسکونی شدن را ندارد.

این سیستم را با توجه ب معیارهای نوع کاربری، طراحی، مقدار مصرف احتمالی و فشار که توسط نیروهای متخصص انجام می‌گیرد به طرح اجرایی می‌رسند.

از تخصصی ترین قسمت سیستم لوله کشی ساختمانی می‌توان به لوله کشی، اجرای تاسیسات ساختمان لوله کشی و کانال کشی اشاره کرد. این کارها تماما توسط افرادی ک در آن‌ها تخصص دارند و به کمک فرمول‌های مهندسی انجام می‌شوند و چیزهایی

مانند جنس، قطر لوله و غیره در این محاسبه اجرا می‌شوند.

لوله کشی ساختمان شامل لوله کشی آب، گاز و فاضلاب می‌شود که وجودشان به طور یقین برای ساختمان‌های مسکونی مورد نیاز است.

لوله کشی ساختمان

کاربرد لوله کشی ساختمان چیست

همان‌طور که گفته شده است لوله کشی برای انتقال مایعات و گاز صورت می‌گیرد و انواع مختلفی دارد که برای شما شرح داده می‌شود.

از تنوع لوله کشی می‌توان به سیمانی بودن، فلزی، پلاستیکی اشاره کرد که برای انتقال مواد جامد نیز کاربرد دارند.

رایج‌ترین نوع مصرفی لوله کشی مرتبط با سیستم لوله کشی آب و فاضلاب است که به همراه لوله کشی گاز خانگی می‌باشد.

امروزه لوله‌های مقاومی پا به عرصه گذاشته‌اند که دارای مقاومت بالا و کارایی بهتری در اجرای لوله کشی ساختما دارند و امروزه جایگاه لوله‌های سربی که در زمان‌های کذشته برای لوله کشی مرسوم بود را از آن خود کرده‌اند.

لوله‌های پروپیلن در مقابل بفیه لوله‌ها از‌ کاربرد بیشتری برای انتقال آب منازل برخوردار هستند. شایان ذکر است که تاسیسات لوله کشی هم در درون ساختمان و هم در بیرون ساختمان اجرا می‌شوند و وجود دارند.

از شاخه‌های مربوط به لوله کشی آب ساختمان می‌توان به لوله کشی مربوط به آبرسانی کامل به فضای آشپزخانه، سرویس بهداشتی و همین‌طور حمام، تاسیسات موتور خانه و شوفاژ، رادیاتور، لوله کشی آب سرد و پکیج و آب گرمکن دیواری برای تولید آب گرم و … اشاره داشت که از بخش‌های اصلی لوله کشی نیز به شمار می‌آیند.

امیررضا سترگ
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.