ضروری‌ترین مصالح مورد استفاده معروف‌ترین معماران!

در این مطلب، شما را با ۶ نمونه از مصالح ضروری معماری که معماران بزرگ در کارهای‌شان استفاده می‌کنند، آشنا می‌کنیم. از استفادهٔ غیرمستقیم بتن توسط آقای Oscar Neimeyer گرفته تا استفادهٔ خلاقانهٔ آقای Kengo Kuma از چوب …

 

6- Oscar Neimeyer و بتن
اگر چه شما می‌توانید معماران بسیاری را نام ببرید که به‌طور نمادین از بتن استفاده می‌کنند، اما کار آقای Oscar Neimeyer در استفاده از پتانسیل و زیبایی بتن برای شکل‌پذیری سازه (به عنوان مثال، کلیسای جامع بریزیلیا یا مقر سازمان ملل در نیویورک) مسلماً بی‌نظیر است. آقای Niemeyer و Lúcio Costa اولین‌بار در سال ۱۹۵۶ بتن را به‌عنوان یک نماد قدرتمند مدرنیته و امروزی در پایتخت جدید برزیل یعنی برزیلیا به‌کار بردند. بتن در نما به عنوان یک مصالح انتخاب شد، و در زمان‌های مختلف به‌صورت سطوح بتنی صاف و سفید و به‌عنوان قلب برزیل مدرنیسم مطرح شد. آقای Niemeyer مانند بسیاری دیگر از معماران نسل خود با به‌کارگیری بتن، نماهای سنتی را کنار گذاشت.

 

5- Alvar Aalto و آجر
نمونه کارهای آقای Alvar Aalto به‌عنوان یک طراح، مجسمه‌ساز و نقاش فراتر از معماری معمولی است. او حتی مبلمان، ظروف و چراغ داخل ساختمان‌ها و در حقیقت از کوچک‌ترین تا بزرگ‌ترین جزئیات را خود طراحی می‌کند. در میان پروژه‌های متعدد Alvar Aalto، در موارد بسیاری به شدت از آجر استفاده شده‌است. از یک خانهٔ آزمایشی در Muuratsalo گرفته تا نمای تماماً آجری دانشگاه Jyvaskyla را می‌توان نام برد که وی در ساخت آنها از آجر استفاده کرده‌است. او آجرها را به‌صورت زاویه‌دار و حتی منحنی به‌کار می‌گیرد و البته به جزئیات توجه زیادی دارد.

مشاهده  از داربست ساختمانی در چه مواردی استفاده می شود ؟

 

4- Zaha Hadid و الیاف کامپوزیت
کارهای خانم زاها حدید پیشرو استفاده از مصالح جدید برای نشان‌دادن هندسه‌های پیچیده در طراحی‌هایش است. اگر چه آنها برای ایجاد بتن‌های ظاهراً سبک‌وزن مشهور شده‌اند، در بسیاری از کارهایش از انواع مختلف الیاف کامپوزیت به‌عنوان پوسته استفاده کرده‌است. به‌عنوان مثال، در مرکز حیدر علی‌اف در باکو، از الیاف شیشهٔ تقویت‌شده با فیبر پلی‌استر (GFRP) برای ایجاد یک نمای بیرونی تقریباً بدون‌درز استفاده شده‌است. گالری Serpentine Sackler، شاهکار اخیر این خانم معمار در لندن است که با استفاده از روش‌های مشابه ساخته‌شده‌است.

 

3- Frank Gehry و فلز
شاید معروف‌ترین گالری پوشیده‌شده از تیتانیوم، ساختمانی باشد که آقای فرانک گری در شهر بیلبائو (در شمال اسپانیا) طراحی کرده‌است، همچنین روکش فلزی به‌صورت به‌سزایی در تعدادی از ساختمان‌های وی استفاده شده‌است. اعم از فولاد ضدزنگ (استیل)، سالن کنسرت والت دیزنی در LA برای کلینیک تخصصی مغز و اعصاب Lou Ruvo در لاس‌وگاس نیز از فلز استفاده شده‌است. درخشندگی و رنگ نقره‌ای فلز اغلب در کنار فرم‌های سیال و پیچیده، حالت جسورانه‌ای را به ساختمان می‌دهد.

 

2- Kengo Kuma و چوب
کارهای معمار ژاپنی Kengo Kuma و همکارانش در سال‌های اخیر بیشتر با استفاده از چوب بوده‌است. به‌عنوان مثال، در نمای داخلی ساختمان Cité des Arts et de la Culture در فرانسه از چوب استفاده شده‌است. مهارت آقای Kengo Kuma در ساخت سنگین، مصالح متراکم و به‌کارگیری نور شاید بی‌نظیر باشد.

 

1- SANAA و شیشه
در ژاپن، SANAA برای مهارتی که در استفاده از شیشه در فضاهای حجمی شفاف دارد نیز شناخته‌شده می‌باشد. تمامی مفاهیم وزن و جاذبه بدون درنظرگرفتن دیگر طراحی‌هایش برای موزه Louvre Lens می‌باشد که استفاده از آینه و پنهان‌کردن جزئیات در کارهای وی قابل‌مشاهده است. به‌همین منوال، موزهٔ هنرهای نو در شهر نیویورک با ترکیبی هوشمندانه از شیشه، مش‌های آلومینیومی آندیزه‌شده و دیوارهای سفیدرنگ، ساختمان را به‌صورت نیمه‌شفاف نشان می‌دهد

مشاهده  مدیرعامل بنیاد برکت خبر داد: تحویل ۱۰ هزار مسکن ارزان قیمت تا پایان سال

 

 

منبع : آخرین خبر