آخرین تغییرات قیمت وام مسکن

آخرین تغییرات قیمت وام مسکن

قیمت وام مسکن – به گزارش اقتصادنیوز، هزینه اوراق بانک مسکن در 24 و 25 آبان ماه روندی صعودی داشتند و نرخ سود این اوراق برای مجردین و متاهلین بالاتر از 22 درصد ماند. اما تغییرات و هزینه نهایی وام مسکن اشخاص چه تغییراتی داشته اند؟

 

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد. یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین 240 میلیون تومان است. مجردها نیز 140 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

 

هزینه خریداوراق مسکن

هر ورق از اوراق تسه در روز شنبه 24 آبان قیمتی معادل با 81 هزار و 900 تومان داشت و نسبت به آخرین روز کاری(چهارشنبه)نزدیک به 3 هزار تومان افزایش پیدا کرد. در روز 25 آبان ماه نیز این روند ادامه پیدا کرده و به حد 82 هزار و 300 تومان دست یافت.

 

این درحالیست که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

 

از آنجا که بانک مسکن قیمت وام مسکن را برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده‌است، مجردها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

 

بنابراین در بیست و چهارم آبان ماه مجردها برای اخذ وام مسکن باید 22 میلیون و 900 هزار تومان و متاهلین 39 میلیون و 300 هزار تومان اوراق تهیه می کردند.

 

در روز یک شنبه25 آبان ماه نیز مجردین برای اخذ وام مسکن 23 میلیون تومان و متاهلین 39 میلیون و 540 هزار تومان هزینه پرداخت کرده اند.

 

مقایسه آمار نشان می دهد که شتاب هزینه اخذ وام مسکن برای مجردین و متاهلین در بیست و چهارم آبان ماه به مراتب بیشتر از این هزینه در 25 آبان ماه بوده است.

 

 

منبع : اقتصاد 

وحید محمودی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.