پرداخت ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان

اقتصادنیوز : مدیرعامل بانک مسکن، گفت: بانک مسکن طی ۷ ماهه اول امسال موفق شد بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان انواع تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان به گروه‌های متقاضی در بازار خرید، ساخت و تعمیرات خانه و آپارتمان پرداخت کند.

 

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، محمود شایان مدیر عامل بانک مسکن، گفت: از ابتدای سال جاری تا پایان مهر ماه، رقمی معادل ۲۰ هزار و ۱۳۶ میلیارد تومان انواع تسهیلات ساخت، خرید، جعاله و قرض الحسنه توسط شعب بانک در سراسر کشور به متقاضیان پرداخت شده است.

 

وی افزود:این میزان تسهیلات به لحاظ ارزش، رشد ۴۶ درصدی از خود نشان می دهد که با توجه به اوضاع رکود نسبی در بازار مسکن، بیان کننده قدرت نفوذ تسهیلات بانک مسکن در طیف حاضر در این بازار است.

 

شایان گفت:در ماه های گذشته از سال جاری، یک میلیون و ۱۳۵ هزار و ۲۳۵ فقره انواع تسهیلات توسط بانک مسکن به سازنده ها و تولیدکنندگان مسکن و همچنین خریداران واحدهای مسکونی و خانوارهایی که قصد تعمیر محل مسکونی خود را داشتند پرداخت شد.

 

وی افزود: بانک مسکن در این مدت، با توجه به تعهداتی که برای خود منظور کرده و به دنبال سیاست ها و برنامه های مصوب دولت و بانک مرکزی، نسبت به پرداخت تسهیـلات قرض الحسنه به واجدین شرایط نیز اقدام کرده است.

 

شایان ادامه داد: طی ۷ ماهه اول امسال ۶۶ هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به ارزش کل بیش از ۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان توسط این بانک به خریداران خانه در مناطق مختلف کشور پرداخت شده است.

مشاهده  بازار گزارش می دهد؛ ۲ ایراد دولت به طرح جهش تولید مسکن/ رشد نزولی شاخص کمبود مسکن ادامه می یابد؟

 

وی افزود: با توجه به آمار معاملات مسکن در کشور طی ماه های اخیر برآورد می شود حداقل ۳۰ درصد از کسانی که در ماه های گذشته از سال جاری در شهرهای کشور صاحب مسـکن شدند و اقدام به خرید واحد مسکونی کردند، از تسهیلات خرید بانک مسـکن استفاده کرده اند.

 

به گفته شایان،بانک مسـکن دو دسته تسهیلات برای خرید مسکن پرداخت می کند که شامل تسهیلات اوراق و تسهیلات از محل صندوق پس انداز مسکن یکم می‌شود. اما در این مدت تعداد تسهـیلات جعاله مسکن پرداختی، ‌ بیشتر از تسهیلات خرید بوده است. به نحوی که در ۷ ماهه اول امسال ۸۴ هزار و ۳۶۶ فقره تسهیلات جعاله (تسهیلات مخصوص تعمیر منزل) توسط بانک مسکن به متقاضیان پرداخت شده است که ارزش ریالی کل این تسهیلات نزدیک به ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

 

شایان گفت:علت آنکه تعداد تسهیلات جعاله بیشتر از تسهیلات خرید است به شرایط بازار مسکن و رشد شدید قیمت در تهران، شهرهای بزرگ و حتی شهرهای متوسط و کوچک برمی گردد. در ماه های اخیر رشد قیمت مسکن باعث کاهش قدرت خرید افراد و افت معاملات مسکن شد. در نتیجه افرادی که قصد خرید و تبدیل به احسن کردن آپارتمان داشتند تصمیم گرفتند منزل مسکونی خود را بازسازی کنند. این تغییر تصمیم خود عاملی برای افزایش تقاضا برای تسهیلات جعاله نسبت به تسهیلات خرید مسکن است. همچنین یک عامل دیگر، امکان استفاده از تسهیلات جعاله در کنار تسهیلات خرید مسکن است.

 

وی اظهار داشت: طی ۷ ماهه اول سال ۹۹ برای ساخت ۱۲ هزار و ۱۸۱ واحد مسکونی در کشور، از تسهیلات ساخت این بانک استفاده شده است و بانک مسکن بیشترین سهم را در تامین مالی بخش مسکن و ساختمان دارد به نحویکه ارزش ریالی تسهیلاتی که در این مدت برای ساخت مسکن پرداخت شده به میزان ۳ هزار و ۳۵۱ میلیارد تومان برآورد شده است.

مشاهده  پیش بینی املاکی‌ها از آینده قیمت مسکن

 

به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن، شایان در پایان افزود:در اولین ماه پاییز تعداد ۴۳ هزار و ۴۴۸ فقره انواع تسـهیلات توسط بانک مسکن پرداخت شد که ارزش کل این تسهیلات ۲ هزار و ۷۶۹ میلیارد و ۳۱۸ هزار تومان است. با اینکه در نیمه دوم سال معمولاً حجم فعالیت های ساختمانی و معاملات کاهش پیدا می کند اما وام پرداخت شده در این ماه نسبت به ماه مشابه در سال گذشته ۲۴ درصد رشد پیدا کرده است.

 

 

منبع : اقتصاد