سقوط ۲۰ تا ۴۰ درصدی قیمت مسکن قطعی است

سقوط ۲۰ تا ۴۰ درصدی قیمت مسکن قطعی است

یک کارشناس و پژوهش‌گر صاحبنام اقتصادی با ارائه تحلیل و نمودار از سقوط حتمی ۲۰ تا ۴۰ درصدی قیمت مسکن با تخلیه حباب دلار خبر داد.

 

سقوط ۲۰ تا ۴۰ درصدی قیمت مسکن قطعی است

کاهش متقاضیان خرید و افزایش متقاضیان فروش، واقعیت این روزهای بازار مسکن است که حکایت از آینده رکودی برای این بخش دارد. سرمایه گذارانی که تا چند هفته پیش پول خود را بی‌محابا برای خرید ملک و زمین و آپارتمان هزینه می‌کردند و مطمئن بودند این پول به زودی بر اثر تورم و افزایش قیمت دلار و در واقع سقوط قیمت ریال در برابر دلار چند برابر می‌شود، اکنون چنین اطمینانی ندارند و ترجیح می‌دهند هر چه زودتر املاک گران قیمتی را که طی چند سال اخیر ۴ تا ۵ برابر گران تر شده است را به فروش برسانند و دارایی نقد شونده تری را برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.

 

در این شرایط احسان سلطانی کارشناس و پژوهش گر مطرح اقتصادی با ارئه تحلیل و نموداری در کانال شبکه اجتماعی خود ضمن بررسی آینده بازار مسکن، سقوط قیمت مسکن را پیش‌بینی کرده و محدوده این سقوط را ۲۰ تا ۴۰ درصد اعلام کرده است.

نمودارها از تشکیل حباب بزرگ در قیمت مسکن می‌گویند

احسانی نوشته است؛ در دور قبلی تحریم ها، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران نزدیک به ۳ برابر شد، اما در دوره پسابرجام یعنی سال‌های ۹۵-۱۳۹۲ قیمت مسکن ثابت بود و تقریبا تغییر نکرد.

 

نکته در اینجاست که میانگین قیمت دلاری مسکن تهران در کل دوره ۹۵-۱۳۸۸ کاهش پیدا کرد، اما در دوره ۹۵-۱۳۹۰ ثابت باقی ماند. کاهش قیمت دلاری مسکن در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ به علت تشکیل حباب قیمت مسکن بود.

سقوط ۲۰ تا ۴۰ درصدی قیمت مسکن قطعی است

نمودار

وی در ادامه نوشته است؛ باید به خاطر داشت قیمت مداخله‌ای دلار بیش از دو برابر قیمت واقعی است و نیمی از آن حباب قیمتی است. با وجود این که قیمت دلار در دهه هشتاد تقریبا ثابت ماند، اما در تحریمهای قبلی حدود ۳ برابر شد، اما در ۳ سال گذشته بیش از ۶ برابر و در ۷ سال گذشته بیش از ۸ برابر شده که غیر واقعی است. بنابراین قیمت دلار کاهش خواهد یافت که تاثیر مستقیم بر روی قیمت مسکن دارد.

 

حداقل سقوط قیمت ۲۰ درصدی مسکن حتمی است

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: هر چند که در تحریم‌های قبلی میانگین قیمت مسکن تهران نزدیک به ۳ برابر گردید، اما در دوره ۹۵-۱۳۸۸ قیمت حقیقی آن کاهش یافت و در دوره ۹۵-۱۳۹۲ تقریبا تغییر نکرد. قیمت دلاری مسکن در دوره ۹۵-۱۳۸۸ کاهش پیدا کرد و در دوره ۹۵-۱۳۹۰ ثابت باقی ماند.

 

سلطانی با پیش‌بینی سقوط قطعی قیمت مسکن، تاکید کرد: محدوده ریزش قیمت مسکن بستگی به قیمت دلار دارد، اما سقوط حداقل ۲۰ درصدی قیمت مسکن حتمی است و باید گفت قیمت‌های کنونی مسکن ظرفیت ریزش تا ۴۰ درصد را هم دارد.

 

به گفته وی، چنانچه قیمت مسکن به میزان قابل توجهی کاهش پیدا نکند، رکود بخش مسکن بین ۳ تا ۵ سال طول خواهد کشید.

 

این کارشناس اقتصادی در پایان خاطرنشان کرد: نظر به تجربه تحریم‌های قبلی (۹۶-۱۳۹۲) اگر خریداران به جای خرید مسکن، سپرده‌گذاری کنند، حدود ۴ سال دیگر با اصل پول و سپرده می‌توانند دو برابر امروز، خرید کنند.

 

 

منبع : گسترش

 

وحید محمودی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.