افزایش قیمت مسکن ملی تکذیب شد

افزایش قیمت مسکن ملی تکذیب شد

تکذیب افزایش قیمت مسکن ملی –  پس از آنکه مسئولان بنیاد مسکن به هزینه ساخت متری ۳.۳ تا ۴ میلیون تومان مسکن ملی اذعان کردند، وزارت راه و شهرسازی افزایش هزینه ها را تکذیب و اعلام کرد که هنوز نرخها بر اساس برآورد ۲.۷ میلیون تومان سازمان برنامه و بودجه است و تعدیلهای احتمالی در آینده اعلام می شود.

 

افزایش قیمت مسکن ملی تکذیب شد

اصرار مسئولان وزارت راه و شهرسازی بر قیمت متری ۲.۷ میلیون تومان مسکن ملی به نظر می رسد بیش از آنکه پایبندی به تعهدات باشد رویاپردازی درخصوص ثبات تورم مصالح ساختمانی است. موضوع قیمت مسکن ملی هر روز ابعاد تازه تری به خود می گیرد؛ از اعلام نرخهای متری ۳.۳ تا ۴ میلیون تومان مسئولان بنیاد مسکن تا انکار این رقمها و اصرار بر نرخ ۲.۷ میلیون تومان از سوی مسئولان وزارت راه و شهرسازی. این در حالی است که سازندگان می گویند اگر قیمت زمین را صفر در نظر بگیریم با توجه به نرخهای کنونی مصالح ساختمانی، هزینه ساخت هر متر مربع واحد مسکونی حدود ۵ میلیون تومان تمام می شود.

 

واقعیت این است که اوایل مهرماه، سازمان برنامه و بودجه بر اساس نرخ تعدیل سه ماهه دوم سال جاری قیمت هر متر مربع واحدهای طرح اقدام ملی مسکن را ۲.۷ میلیون تومان اعلام کرد. مسئولان وزارت راه و شهرسازی می گویند که این مبلغ در واقع فراخوان ساخت و نرخ پایه ای است که به پیمانکاران ابلاغ می شود. این رقم با کاهش ۱۰ درصد یا افزایش ۵ درصد به استانها اعلام شده است. بدین صورت که از سازندگان دعوت می شود تا نرخ مورد نظر خود را بر اساس رقم پایه (۲.۷ میلیون تومان) اعلام کنند. هر سازنده ای که افزایش قیمت کمتری نسبت به رقم پایه اعلام کند برنده پروژه خواهد بود و آن را اجرا می کند.

 

از سوی دیگر مسئولان می گویند که قیمت نهایی در پایان پروژه و بر اساس هزینه هایی است که سازندگان اعلام می کنند. حال سوال این است که اگر قرار باشد قیمتها در پایان مشخص شود چه نیازی است که از هم اکنون قیمتهای پایه و علی الحساب برای پیمانکاران تعیین شود؟ حتی لزومی به برگزاری مناقصه نیست. می شود پروژه را به هر پیمانکار دارای صلاحیتی واگذار و صرفا با بررسیهای کارشناسی نرخ، بر کار او نظارت و نهایتا پس از پایان پروژه قیمت نهایی را اعلام کرد.

 

این موضوع که با توجه به نوسانات اقتصادی، از هم اکنون تعیین قیمت نهایی واحدهای اقدام ملی امکانپذیر نیست، منطقی به نظر می رسد اما یادمان هست که مسئولان وزارت راه و شهرسازی در سال گذشته قیمتها را بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان در هر متر مربع برآورد می کردند که قطعا بسیاری از متقاضیان بر روی آن حساب باز کردند. آن زمان قیمت هر کیلوگرم میلگرد حدود ۴۰۰۰ تومان بود که هم اکنون به حدود ۱۲هزار تومان رسیده است. سیمان نیز از پاکتی ۱۰ هزار تومان در سال ۱۳۹۷ به ۲۲ تا ۲۴ هزار تومان در روزهای اخیر رسیده است.

 

روز گذشته خبری در یکی از رسانه ها منتشر شد مبنی بر اینکه در یکی از شهرهای استان اصفهان از سوی بنیاد مسکن به متقاضیان مسکن ملی گفته شده واحدهای آنها با هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان و بدون هزینه زمین ظرف دو سال تکمیل می شود. جواد حق شناس، معاون بنیاد مسکن ضمن اذعان به هزینه متری ۴ میلیون تومان برای این پروژه در توضیح اطلاعیه گفته است: «چه اشکالی دارد که از ابتدا به متقاضی گفته شود شما قرار نیست پل زمین را پرداخت کنید ولی هزینه تمام شده آن بر عهده شماست؟ … این پروژه‌ها ۱۰ طبقه با ۲ طبقه زیرزمین هستند در طبقه همکف هم سالن جلسات ساخته می‌شود که حدود ۴۳ درصد مشاعات دارد که به هر متر مربع زیربنای واحدهای مسکونی، افزوده می‌شود؛ بنابراین افزایش قیمت این پروژه به حدود متری ۴ میلیون تومان، به همین دلیل است».

 

ساعاتی بعد دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ضمن اعلام این مطلب که خبر اعلام شده در خصوص افزایش قیمت ساخت یک مترمربع از واحدهای مسکونی طرح اقدام ملی مسکن به ۳.۳ میلیون تومان تکذیب می شود، اعلام کرد: «در این رابطه لازم به ذکر است، در طرح اقدام ملی مسکن، قیمت پایه ساخت یک متر مربع از واحدهای مسکونی بر اساس فهرست بهای منتشر شده توسط سازمان برنامه و بودجه در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به میزان ۲.۷ میلیون تومان به دستگاه های متولی اجرای طرح اقدام ملی مسکن ابلاغ شده است. بدیهی است در صورت افزایش احتمالی هزینه های ساخت در مدت زمان اجرای طرح مذکور، میزان افزایش در هزینه ساخت بر اساس تعدیل های رسمی اعلامی سازمان برنامه و بودجه صورت می پذیرد.»

 

در شرایط فعلی که هر روز رقمهای جدیدی از واحدهای اقدام ملی اعلام می شود، متقاضیان سردرگم شده اند و هیچ تصوری از آینده این طرح ندارند. شاید یکی از دلایل اقبال پایین متقاضیان از طرح اقدام ملی همین موضوع باشد؛ به طوری که از حدود ۴۷۰ هزار متقاضی تایید شده تا روز سوم آذرماه ۱۵۸ هزار نفر افتتاح حساب کرده و فقط ۱۰۰ هزار نفر واریز وجه داشته اند.

 

مسکن ملی در یک نگاه

 

شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رییس جمهور کلنگ زنی شد. اولین واحدها از این پروژه ۴۰۰ هزار واحدی به تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد در روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ به دستور رئیس جمهور افتتاح شد. این پروژه از طریق آورده متقاضیان و ۱۰۰ میلیون تومان وام بانکی با نرخ سود ۱۸ درصد ساخته می‌شود. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق آخرین برآورد از هزینه های تابستان ۱۳۹۹ به متری ۲.۷ میلیون تومان می رسد. ثبت نام مرحله اول به پایان رسیده و متقاضیان واجد شرایط برای بارگذاری مدارک خود باید به سامانه tem.mrud.ir مراجعه کنند. مهلت بارگذاری مدارک و افتتاح حساب، پایان مهر ماه اعلام شده بود که تمدید شده است. در صورت عدم واریز وجه یا انصراف متقاضیان اولیه، افرادی از لیست رزرو جایگزین آنها می‌شوند.

 

 

 

منبع : شهرخبر