نکاتی هنگام خرید مصالح ساختمانی

مصالح ساختمانی

به موادی که برای ایجاد یک سازه استفاده می‌شود، مصالح ساختمانی می‌گویند که به صورت طبیعی و مصنوعی وجود دارند و هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به ‌فردی می‌‌‌‌‌باشند. مصالح ساختمانی طبیعی شامل شن، ماسه، خاک و سنگ می‌باشد. مصالح ساختمانی مصنوعی نیز شامل سیمان، آجر، بتن، شیشه، میلگرد و پلاستیک می‌باشند.هنگام خرید مصالح ساختمانی باید به نوع کاربری سازه و نقشه سازه توجه کرده و مصالح را متناسب با شرایط آب وهوایی منطقه خریداری کنیم.

از مهم‌ ترین نکاتی که هنگام خرید مصالح باید به آن توجه داشت، جنبه های اقتصادی سازه است که می‌توان با رعایت یک سری نکات هزینه ها را تا مقدار قابل توجهی کاهش داد. برای کاهش هزینه های خرید می‌توان از مصالح با هزینه نگهداری کم استفاده کرد. همچنین می‌توان از مصالح بازیافتی سازه های تخریب شده که دارای کیفیت مناسبی هستند نیز استفاده کرد.

نکاتی که هنگام خرید انواع مصالح ساختمانی باید به آن توجه داشت

  • نوع و کاربری سازه
  • تسلط کامل به نقشه و معماری سازه
  • میزان مقاومت سازه در برابر آب، سایش و حرارت
  • هزینه های اقتصادی
  • هزینه حمل و نقل و در دسترس بودن مصالح در محل
  • کیفیت و دوام مصالح

 

درهنگام خرید مصالح بهتر است با افراد کارشناس مشورت کرده تا بتوان بهترین مصالح را با کمترین قیمت تهیه کرد. برای تشخیص مصالح مرغوب از مصالح بی‌کیفیت نکاتی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

برای مشاهده قیمت و خرید انواع مصالح ساختمانی از پارسیان سازه به صفحه لیست قیمت ها مراجعه کنید.در ضمن میتوانید به صورت آنلاین با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.

خاک

در ساختمان سازی عموما از خاک رس استفاده می‌شود. خاکی رس حالت چسبندگی دارد و آب را از خود عبور نمی‌دهد و برای همین در مکان‌هایی مانند پشت بام استفاده می‌شود. مقدار سولفات‌ موجود در خاک رس نباید بیش از ۵ درصد و میزان کلرور سدیم و پتاسیم آن نباید بیش از ۱ درصد باشد.

سنگ

سنگ‌ها مصالح مقاوم و بادوامی هستند که از گذشته تا کنون یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی موجود در ساخت و ساز بوده که دارای انواع و کارایی مختلف می‌باشد. از نکات مهم هنگام خرید سنگ، میزان مقاومت فشاری سنگ و میزان جذب آب سنگ می‌باشد.

شن و ماسه

شن وماسه از اصلی ترین مصالح ساختمانی هستند که در تناژهای متفاوت به فروش می‌رسند و خرید شن و ماسه به صورت تنی است. در شن و ماسه نباید خاک رس وجود داشته باشد. زیرا خاک رس به دلیل خاصیت مکندگی خود باعث مکیده شدن آب و خشک شدن ملات یا بتن مورد نظر می شود.

سیمان

سیمان از پرمصرف ترین مصالح ساختمانی است که به صورت پودری نرم است. سیمان مرغوب نرم وسرد و به رنگ خاکستری با سایه سبز روشن می‌باشد و داخل آن نباید تکه‌های سخت شده یافت شود. سیمان را نباید طولانی مدت انبار کرد زیرا ازمقاومت آن کم می‌شود.

آجر

آجر کاربردهای بسیار زیادی در ساختمان سازی دارد و از قدیمی‌ترین مصالح به شمار می‌رود. آجرخوب رنگی روشن داشته و تقریبا ۱۸۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب وزن دارد و درصد جذب آب آن حدود ۱۵ درصد است.

بتن

از ترکیب سیمان و آب بتن تولید می‌شود. سیمانی که در ساخت بتن استفاده می‌شود سیمان پرتلند است. بتن دارای انواع مختلفی از جمله بتن سنگین، بتن سبک، بتن سبک هوادار، بتن متخلخل، بتن خود متراکم و بتن پلیمری می‌باشد. بتن مرغوب به راحتی ریخته می‌شود و در شرایط محیطی خورنده به خوبی مقاومت می‌کند. وزن مخصوص بتن بین ۳۰۰ –۵۰۰۰ کیلوگرم بر مترمکعب است. وزن مخصوص بتن سازه ای در ایران به طور متوسط ۲۴۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

پوکه

درست کردت شیب برای  پشت  بام ساختمان ها ؛ پر کننده قسمت های خالی برای کف سازی ماده اولیه برای تولید قطعه های بتنی با وزن کمتر ؛ ماده اولیه ی مواد عایق درست کردن پانل ها ساختن موزاییک ها ؛ از کاربرد های پوکه است. پوکه دارای سه نوع است که به ترتیب عبارتند از : درجه اول ، درجه دوم و درجه سوم که قیمت هرکدام با یکدیگر متفاوت است.

بلوک

بلوک یک قطعه پر کاربرد و بسیار پیش ساخته است که در ساخت و ساز نقش‌مهمی دارد . بلوک از ترکیب آب و سیمان و سنگ ریزه های شنی و ماسه ای تولید می شود که در نهایت در قالب های اختصاصی قرار میگیرد و بلوک را تشکیل می دهد . بلوک به دو شکل سقفی و دیواری موجود می باشد و شکل آن نیز مستطیلی و دارای سطحی چسنبده است .

گچ

استفاده نمودن از گچ در راستای ساخت و ساز باعث ایجاد عایق صوتی و حرارتی می شود .گچ نوعی ماده است که میتواند به اشکال متفاوتی تبدی شود .یکی از معایب گچ کثیف شدن آن می باشد ، درصورتی که مقداری از گچ شما کثیف شود امکان تمیز کردن آن به آسانی وجود ندارد .این محصول نیز می توند رطوبت فضا را به طور کامل جذب خود نماید که در طی مدت زمان طولانی سبب از بین رفتن پوشش خود می شود .