سیستم‌های نوین ساختمانی

سیستم های نوین ساختمانی

سیستم‌های نوین ساختمانی

در عصر کنونی که تکنولوژی پیشرفت چشم‌گیری داشته است، سیستم‌های کارآمد و نوینی در عرصه ساختمان سازی ایجاد می‌شود. در ادامه به توضیح سیستم‌های نوین ساختمانی صحبت می‌کنیم و آن‌ها را نام می‌بریم.

 

اعتبار تکنولوژی در ساختمان

تکنولوژی ساختمانی، مجموعه روش‌هایی است که به فرصت‌هایی برای بهبود و پیش‌برد عملکرد پروژه ساختمانی و همچنین کاربرد‌های تکنولوژی در صنعت ساختمانی ( ساخت و ساز ) می‌پردازد. برای مثال شبیه‌سازی الکترونیکی یکی از کاربرد‌هایی است که به بهبود عملکرد ساخت و ساز و همچنین کاهش هزینه‌ها و زمان بندی کمک کرده است.

 

بهترین تکنولوژی‌ها و سیستم‌های نوین ساختمانی

از بهترین سیستم‌های نوین ساختمانی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پرینت‌های ۳بٌعدی
  • ماشین‌سازی یا خودکارسازی
  • پهباد‌ها یا درون‌ها
  • واقعیتِ مجازی
  • هوش مصنوعی
  • فصای ابری
  • ساز‌های مودولار
  • بتن‌ خود ترمیم شونده
  • فناوری پوشیدنی یا فناوری قابل حمل

 

پرینت سه بٌعدی (3D)

پرینت سه بٌعدی یکی دیگر از تکنولوژی‌هاییست که در سیستم ساختمان‌سازی نقش به سزایی دارد. پرینت سه بعدی به سبب برخورداری از مزایایی مانند هزینه‌های پایانی پایین، بهبود روند و عملکرد و پایداری و توانایی خلق طرح‌هایی که منعطف‌تر می‌باشند یکی از سیستم‌های نوین ساختمانی می‌باشد که امروزه بسیاری از سازندگان آن را مورد استفاده قرار می‌دهند.

 

ماشین‌ سازی

ماشین سازی یکی از تکنولوژی‌های مدرن و پیشرفته‌ در صنعت ساختمان‌سازی می‌باشد. این تکنولوژی در برگیرنده‌ی تمامی مراحل اجرای یک پروژه از مرحله‌ی شروع و برنامه‌ریزی تا مرحله‌ی  حفظ و نگهداری می‌باشد. یکی از نمونه‌های ماشین سازی در صنعت ساخت و ساز، استفاده از حس‌گر‌های اینترنت اشیا می‌باشد. این حس‌گر قرائت و پردازش دیجتالی دارد، امکان اطلاعاتی مانند فشار و دما را به ما می‌دهد، که باعث تسریع و تسهیل سازی بسیاری از فعالیت‌ها می‌شود.

 

مدل‌سازی اطلاعات ساختمان

مدل‌سازی اطلاعات ساختمانی یکی دیگر از سیستم‌های نوین ساختمانی می‌باشد که نقش بسزایی را در انتقال دیجیتال در این صنعت دارد و به علت رشد سریعی که در بخش‌های مختلف این صنعت دارد به عنوان یک قانون و معیار محاسبه می‌شود. این سیستم در واقع حذف چالش‌هایی مانند کمبود بودجه و تاخیر در به اتمام رساندن تسک یا پروژه می‌باشد که شیوه طراحی و کارکرد وساخت ساختمان‌ها را تغییر می‌دهد.

 

سیستم نوین پهباد

پهباد می‌تواند با کارکرد نود شیوه‌ی اجرای تسک‌های ساختمانی را تغییر دهد. بسیاری از پروژه‌های ساختمانی امروزی به کمک پهباد‌ها ساخته می‌شوند. استفاده از پهبادها از خطاهای انسانی جلوگیری می‌کند و موجب افزایش ایمنی در صنعت ساختمان سازی می‌شود. برای مثال می‌توان به پهباد‌های موجود در صنعت ساختمان‌سازی و برج‌سازی ابوظبی و امارات اشاره کرد.

 

واقعیت افزوده و مجازی

واقعیت افزوده در حقیقت تصویری است خلق شده توسط رایانه و واقعیت مجازی نیز در واقع شبیه‌سازی محیط می‌باشد.

دیگر تکنولوژی و سیستم‌های نوین ساختمانی مانند نوین ابر، هوش مصنوعی و.. نیز مانند سیستم‌های توضیح داده شده در متن فوق می‌باشند و باعث سرعت بخشیدن در روند کار، کاهش هزینه‌ها و بهبود کیفیت در صنعت

ساختمان سازی می‌شوند.

همچنین بیشتر این سیستم‌های کنون نیز در حال تکامل و توسعه می‌باشند

نیما شهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.