گود برداری ساختمان

گود برداری ساختمان

گود برداری

عملیاتی است که به موجب آن پی کنی صورت می‌گیرد در واقع خاک برداری برای کندن محلی که ساختمان قرار است در آن بنا شود را گود برداری می‌گویند.

 

گود برداری ساختمان چیست؟

به عملیات حفاری که برای کندن و برداشتن سطح زمین می‌شود گود برداری ساختمان می‌گویند. گود برداری به منظور به انجام رسانیدن اهداف گوناگون انجام می‌شود. برای مثال خاک‌ برداری برای تخریب کردن ساختمان‌های قدیمی انجام می‌شود.

 

هدف از گود برداری چیست؟

دست‌یابی به خاک بکر و سفت می‌تواند از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اهداف گودبرداری باشد. پایین آوردن مرکز ثقل سازه و همچنین قرارگیری فنداسیون در محل امنی که به دور از سیل و یخ‌بندان باشد نیز از دلایل دیگر گود برداری محسوب می‌شود، به همین دلیل نیز گود برداری یک فعالیت ژئوتکنیکی محسوب می‌شود.

 

گـود برداری غیر اصولی چیست؟

گود برداری غیر اصولی همیشه موجب حوادثی غیر متقربه و مرگ‌بار می‌شود و این موضوع نیز ناشی از عدم رعایت چارچوب و مقررات در زمینه‌ی گود برداری به صورت اصولی است. در ساخت و اجرای گود برداری افراد زیادی مسئول می‌باشند که در این بین کارفرما موظف و مکلف است تا مشخصات و اطلاعات املاک مجاور را از شهرداری اخذ نماید و در اختیار طراح پروژه قرار دهد. طراح نیز پس از اخذ اطلاعات و مشخصات مربوطه املاک مجاور می‌بایست ارزیابی اولیه از خطرات ناشی از گود برداری انجام دهد و چک لیستی از این خطرات تهیه کند و نقشه‌های اجرایی را به سازنده‌ بدهد.

 

 

خطرات گودبرداری غیر اصولی

  • سقوط عابر یا کارگر از ارتقاع
  • خطر افتادن وسایل و اموال خارج و یا داخل گودال
  • مسمومیت احتمالی افراد به دلیل تنفس گاز و یا بخار سمی
  • کمبود اکسیژن که باعث خفگی می‌شود
  • ریزش اوار و دیوار
  • ایجاد خسارت ناشی از برخورد تاسیسات زیر زمینی که شامل گاز، اب و برق است.

 

 

 

پس برای آن که گود برداری ساختمان به طور اصولی صورت گیرد یا منجر به ریزش ساختمان‌های مجاور نشود باید موارد زیر را در نظر گرفت:

ساختمان کناری را بررسی کنید

دیوار‌های مشترک و مرزی، نوع مصالح، نو بودن و وجود ترک، سقف‌ها و تیر‌های مشترک، نحوه‌ی اتصال دیوار مرزی و.. را مورد بررسی قرار داد.

در آخر این نکته نیز حائز اهمیت است که قبل از تخریب و خاک برداری ( گود برداری ) بهتر است از دار بست‌های فلزی و ایمینی برای جلوگیری از سقوط اجسام تامین کرد، این‌کار نه‌ تنها از سقوط احتمالی اجسام جلو گیری می‌کند بلکه از خسارت‌های ناشی از عدم ایمنی نیز جلوگیری می‌کند.

 

 

نیما شهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.