مصالح ساختمانی چیست ؟

مصالح ساختمانی چیست ؟

مصالح ساختمانی در صنعت ساخت چیست ؟

مصالح ساختمانی موادی هستند که در صنعت ساخت و ساز میتوان از آن بهره برد . بتن ، چوب ، شیشه ، سیمان، آجر ، رس ، آهک تمامی این مواد جزو مصالح ساختمانی می باشند . عواملی مانند کیفیت ، قیمت و نوع ساخت و ساز در تعیین مصالح مورد نیاز نقش دارند ‌.

در طی سال های در چگونگی مصالح ساختمانی تغییراتی به وجود آمده است ‌. مصالح ساختمانی به سه دسته تقسیم بندی می شوند که عبارتند از : مصالح سنتی (شاخ و برگ درختان ) ، مصالح نوین (انواع مواد مصنوعی ) و مصالح ساختمانی پر کاربرد ( گچ و سیمان و بتن )

ویژگی ها و خصوصیات

در زمان تولید هزینه ی بسیاری از مصالح ساختمانی تعییت می شود ‌. برخی از افراد هزینه بسیاری را در قبال مصالح باکیفیت می پردازند ، اما برخی دیگر مصالحی را خریداری میکنند که نیاز به شرایط نگهداری بیشتری دارد ولی کیفیت چندان مناسبی ندارند .
یکی از مهم ترین عامل های تعیین کننده ی مصالح خوب مقاومت آن در برابر حریق و آتش سوزی است البته توجه داشته باشید که در عین حال ممکن است قیمت اینگونه مصالح نیز بیشتر باشد .

مصالح طبیعی و مصنوعی چگونه به وجود می آیند ؟

مصالح طبیعی مواددی هستند که به صورت کاملا خالص و طبیعی در ، طبیعت قرار دارند مانند : چوب
اما برای استفاده از مصالح مصنوعی آنها را به کارگاه انتقال می دهد و با دخالت انسان و انجام فرآیند هایی به مصالح ساختمانی تبدیل می شوند مانند : پلاستیک و رنگ های نفتی ‌.

 

مشکلات در تولید این مصالح

صنعت تولید مصالح ساختمانی توانسته باعث ایجاد شغل های فراوانی شود مانند : نجاری ، عایق کاری ، لوله کشی ، سقف سازی ، اگر توجه داشته باشید از تمامی این مشاغل در صنعت ساخت و ساز و تولید مصالح استفاده هایی به عمل می آید .همچنین انواع مشاغل تزعینی نیز در این راه به وجود آمده است.

نیما شهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.