چگونه باید جلو قاچاق سیمان را گرفت؟

چگونه باید جلو قاچاق سیمان را گرفت؟

چگونه باید جلو قاچاق سیمان را گرفت؟

با توجه به افزایش 200 تا 300 درصدی قیمتها در طی یکسال گذشته و ثابت ماندن قیمت سیمان و افت قابل توجه ساخت و ساز در کشور، قاچاق سیمان به گزینه ای پرسود برای قاچاقچیان تبدیل شده و باید قیمت ها در این بخش متعادل شود.

به گزارش اخبار ساختمان، هر چند حدود 75 درصد بهای تمام شده صنعت سیمان را هزینه های سربار، 20 درصد هزینه مواد اولیه و پنج درصد هزینه را دستمزد تشکیل می دهد اما در طی سال 1398 تا به امروز قیمت ها در بخش های تامین قطعات، مواد اولیه، هزینه های پیمانکاری، حمل و نقل و غیر و… افزایش پیدا کرده و در بخش هایی با جهشی حدود 200 تا 300 درصدی همراه بوده است.

 

البته شرکتهای سیمانی در تیر ماه سال 98 توانستند افزایش نرخ 37 درصدی را اخذ کنند که مقرر شد مرحله دوم افزایش نرخ نیز در نیمه دوم همان سال اعمال شود اما این اتفاق تا سال جاری به تعویق افتاده است.

 

سیمانی ها اگرچه در سال جاری یک بار مجوز افزایش 20 تا 25 درصدی را دریافت کردند اما به نظر می رسد این صنعت از نرخ رشد تورم عقب مانده است و این امر منجر به افزایش قاچاق سیمان از کشور شده است.

 

ظرفیت اسمی تولید سیمان در کشور بالغ بر 88 میلیون تن است که از این ظرفیت حدود 61 میلیون تن سیمان (راندمان 69 درصد) تولید می شود. از این مقدار حدود 44 میلیون تن سیمان در داخل مصرف می شود و تا پیش از این 17 میلیون تن آن نیز صادر می شد.

 

لازم به ذکر است که نیمی از صادرات مربوط به محصول نیمه نهایی یعنی کلینکر است. مشکل این صنعت رشد نامتوازن ظرفیت تولید با مصرف در داخل است. کیفیت سیمان ایران جزو ممتازان این صنعت است و توانایی رقابت با بازار های بین المللی این صنعت را دارد.

 

صادرات کشور در ی سالهای گشته 18 تا 20 میلیون تن در سال بوده است اما این صنعت در سال های جاری با افزایش 200 تا 300 درصدی تورم و افت محسوس فعالیت های عمرانی و ساخت وساز با کاهش درآمد محقق شده، روبه رو بوده است.

 

اثر افزایش نرخ ارز در درآمد صنعت سیمان از جمله دیگر موارد است که باید مورد توجه قرار گیرد و این تفاوت اصلی صنعت سیمان با سایر صنایع کامودیتی محور بوده است که البته با افزایش ففاصله قیمتی بین سیمان در داخل و سیمان در خارج از ایران گروهی را به قاچاق آن تریب کرده و این روزها شاهد اخباری مبنی بر قاچاق عمده سیمان از کشور هستیم.

 

 

منبع : اخبار ساختمان

وحید محمودی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.