قیمت ساختمان به چه عواملی وابسته است

قیمت ساختمان

قیمت یک ساختمان به چه عواملی وابسته است

در ایران بخش مستغلات و املاک با محرک‌های رشدی که عوامل مهمی مانند نرخ بهره، محل و وضعیت اقتصادی و… در آن دخالت دارند و تماما بر روی قیمت ملک مؤثر است.

 

عوامل مؤثر بر روی قیمت ملـک

نرخ بهره

تأثیرگذار ترین عامل بر روی بازار املاک نرخ بهره است.

قبل از گرفتن وام مسکن برای خرید خانه، لازم است نرخ بهره را حساب کنید و به آن توجه کنید. تغییر نرخ بهره می‌تواند یکی از مؤثر ترین عوامل برای توانایی خرید ملک مسکونی توسط شما باشد. از دلایل اهمیت نرخ بهره و تأثیرات آن این است که هر چقدر نرخ بهره افت کند، هزینه دریافت وام برای مسکن کم می‌شود، این رویداد موجب می‌شود مه متقاضیان خرید ملک بیشتر شوند و با این افزایش تقاضا قیمت‌ها بالا می‌رود.

عوامل جمعیت شناختی

به اطلاعاتی که به توصیف ترکیب جمعیت می‌پردازد، جمعیت شناسی گفته می‌شود.

این اطلاعات شامل سن، درآمد، جنسیت، نژاد، رشد جمعیت و الگوهای مهاجرت می‌شود. این آمارها برخلاف اینکه بسیار مهم هستند و بر نحوه قیمت گذاری ملک و اینکه چه نوع ملکی دارای خواهان بیشتری است تأثیر می‌گذارند، نادیده گرفته می‌شوند و به عوامل آن(عوامل جمعیت شناختی) توجهی نمی‌شود.

 

سیاست‌ها و یارانه‌های دولتی

از دیگر عوامل مؤثر بر روی تقاضای مسکن و قیمت‌ها، قانون گذاری است.

دولت می‌تواند با به کار گیری از اعتبارات مالیاتی، یارانه‌ها، کسوراا و… تقاضای ملک را برای مدت معینی بالا ببرد و این یعنی افزایش قیمت املاک.

آگاهی از مشوق‌های دولتی می‌تواند به شما کمک کند تا تغییرات به وجود آمده در روند عرضه و تقاضا و حباب‌های احتمالی قیمت را تشخیص دهید.

 

اقتصاد

سلامت اقتصاد نیز از عوامل مهم دیگری است که بر روی ارزش املاک مؤثر است.

شاخص‌های اندازه گیری این عامل  با شاخص‌ها اقتصادی تولید ناخالص ملی، داده‌های استخدامی، قیمت کالاها، فعالیت‌های تولیدی و غیره است.

محل ملک

ساختمان‌ها، املاک و مستغلاتی که در ناحیه‌های تجاری قرار گرفته‌اند، به نسبت ساختمان‌هایی که در زمین‌ها و مناطق مسکونی قرار دارند از ارزش بیشتری برخوردار هستند.

معمولا دلالان به این مناطق که توسعه یافته هستند قیمت بالاتری را اختصاص می‌دهند و بلعکس در نواحی که توسعه یافته نیستند قیمت‌های کمی را در نظر گرفته‌اند.

 

امکانات

املاکی که دارای قابلیت‌های زیر ساختی و امکانات مدرنی هستند، بیشتر از املاک با اتصلات برقی نامناسب، عدم خطوط تلفن، عدم وجود سیستم آب و فاضلاب مناسب و عدم داشتن امکاناتی مانند مراکز عمومی، پارک، استخر، پارکینگ، فروشگاه مواد غذایی و سالن ورزشی هستند قیمت دارند.

 

عوامل دیگری نیز وجود دارند

  • املاک تجاری
  • درآمد قابل تصرفدر دسترس بودن زمین
  • عرضه و تقاضا
  • هزینه نگهداری
  • ساختار
  • سفارشی سازی
نیما شهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.