سرکشی قیمت مسکن در بازار ادامه دارد

سرکشی قیمت مسکن در بازار ادامه دارد

روزنامه همدلی: چند وقتی از اجرای سیاست مالیات بر خانه های خالی که قرار بود با فشار به مالکان و افزایش عرضه مسکن، قیمت هر متر واحد مسکونی در تهران را با روند نزولی همراه کند، می گذرد، اما گزارش ها همچنان حکایت از بالا رفتن قیمت ها در این بازار دارد. گفته می شود، متوسط قیمت یک متر مربع زیربنای مسکونی درفصل بهار 62.7درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافته و این روند صعودی همچنان ادامه دارد.

 

این شیب تند گرانی در حالی مطرح است که در تابستان امسال و همزمان با آغاز فعالیت سامانه املاک و اسکان کشور، قرار شد تا از خانه های خالی مالیات اخذ شود و بهارستانی ها و حتی برخی از تحلیل گران اقتصادی نیز نگاه مثبتی به این سیاست برای کنترل قیمت مسکن داشتند، اما حالا با روندی که دلار در پیش گرفته و درگیر شدن قیمت بسیاری از مصالح ساختمانی با نوسانات ارزی و حتی تجربه موج جدیدی از تورم طی ماه های اخیر، به نظر می رسد دست سکانداران اقتصادی در زمینه کاهش قیمت ها در این بازار کوتاه تر از همیشه است. دلار در بازار آزاد هفته هاست که به 26هزار تومان رسیده و در این میان قیمت مصالح ساختمانی بدون توجه به سیاست های مجلس و دولت در زمینه کنترل قیمت ها، متاثر از نرخ ارز، بالا می رود؛ تا جایی که به گفته فعالان بازار، مقایسه قیمت انواع مصالح ساختمانی در مرداد ماه نسبت به تیر امسال نشان می دهد شن حدود ۴۴درصد، سیمان ۳۲درصد، گچ ۲۹درصد، آجر ۲۸درصد و تیرآهن ۱۰درصد افزایش یافته است.

 

افزایش قیمت مصالح ساختمانی هم در حالی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی را بخصوص در شهرهای بزرگ بالا برده که بسیاری از آگاهان اقتصادی سیاست های وزیر راه و شهرسازی پیشین را عامل اصلی این وضعیت عنوان می کنند. اواخر تیر سال 97 بود که عباس آخوندی، اعلام کرد: «بدون شک دولت نباید تحت هیچ شرایطی در حوزه ساخت و ساز وارد شود، به عقیده من اگر قرار باشد عملکرد دولت با ساخت خانه اندازه گیری شود، دولت نباید حتی یک واحد خانه بسازد». این در حالی است که اجرای سیاست دولت نباید خانه بسازد، مشکل عرضه نیست، آرام آرام جواب داد و همانطور که در نمودار قیمت ها دیده می شود در خرداد امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، قیمت مسکن چند برابر گران ده و در این میان به جای کنترل قیمت مصالح ساختمانی و در مجموع هزینه های ساخت، متهم گرانی دلال ها و البته مشاوران املاک شناخته شده اند.

 

اگرچه نقش دلالان هم در این آشفته بازار قابل چشم‎پوشی نیست، اما به نظر می رسد دولت به جای ریشه یابی این گرانی و کاهش هزینه های ساخت، ساده ترین راه یا همان اجرای مالیات بر خانه های خالی را انتخاب کرده و مسکن هم راه خود را برای فتح قله های گرانی می رود.

 

تورم؛ متهم اصلی رشد قیمت مسکن

 

مهدی سلطان محمدی، یکی از کارشناسان مسکن، در پاسخ به این سوال که چرا با وجود اجرای سیاست هایی از قبیل اجرای مالیات بر خانه های خالی، قیمت مسکن همچنان با روند صعودی در حال حرکت است، به «همدلی» گفت: «طی سال های اخیر ارزش دارایی های سرمایه ای رشد قابل توجهی کرده و از دلار گرفته تا سهام شرکت های بورسی و حتی قیمت مصالح ساختمانی چند برابر شده است. مصالح فلزی، آلومینیوم و مس در این چند سال، با توجه به رشد قیمت ارز، افزایش قیمت زیادی را تجربه کرده و در این میان مصالح صادراتی نیز از این قافله افزایشی جانمانده اند». این تحلیل گر بازار مسکن در ادامه افزود:«در سال های اخیر و با توجه به افزایش نرخ دلار، قیمت فولاد و سیمان نیز رشد کرده که این ها همگی در بالا رفتن قیمت مسکن تاثیرگذار بوده اند. رشد قیمت مسکن بیشتر به دلیل بالا رفتن هزینه ساخت وساز بیشتر شده، اما برخی از سیاست های بانک مرکزی نیز در این افزایش قیمت تاثیرگذار بوده است». سلطان محمدی در ادامه افزود: «به عنوان مثال پایین بودن نرخ بهره بانکی باعث شده تا مردم برای حفظ ارزش دارایی های خود به سمت بازار مسکن روی آورند تا از سرمایه های خود در مقابل تورم محافظت کنند».

 

به گفته این کارشناس: «تجربه سال های گذشته نیز حکایت از این دارد که یکی از کالاهایی که همگام با تورم با افزایش قیمت همراه شده، مسکن است، بنابراین سرمایه گذاران تمایل دارند تا با بالا رفتن قیمت دلار و تورم، از افت ارزش دارایی های خود جلوگیری کنند، این تمایل بیشتر برای سرمایه گذاری در بخش مسکن از سوی دیگر با کاهش عرضه مسکن و افزایش تقاضا همراه شده که همگی در روند صعودی قیمت مسکن تاثیرگذارند».

 

دلیل خانه های گران تهران از نگاه وزیر راه و شهرسازی

 

دور تند افزایش قیمت مسکن در پایتخت در حالی مطرح است که با وجود شعارهای دولتی ها در زمینه کنترل قیمت مسکن، این بازار هر ماه رکورد دیگری از خود برجای می گذارد، این روند در دولت یازدهم و دوازدهم نگران کننده تر بوده، تا جایی که بر اساس گزارش ها قیمت زمین در دولت حسن روحانی، 1900درصد رشد کرده است. به گزارش نود اقتصادی، داده های جدید مرکز آمار ایران نشان می دهد متوسط قیمت هر مترمربع زمین مسکونی در مناطق شهری کشور در پایان بهار سال جاری به پنج میلیون و ۷۱۴ هزار تومان رسیده که نسبت به مدت مشابه بهار سال گذشته رشد ۷۲درصدی را نشان می دهد. همچنین درحال حاضر حداقل قیمت یک مترمربع زمین مسکونی در شهرهای کشور حدود ۱۰۰ هزار تومان و حداکثر آن نیز ۹۲ میلیون تومان است. آمارها نشان می دهد طی یکسال اخیر حداقل قیمت زمین رشد ۸۲درصدی و حداکثر قیمت نیز رشد ۲۸درصدی داشته اند. در این میان بسیاری از سکانداران اقتصادی و حتی کارشناسان، نقدینگی سرگردان را مهم ترین دلیل این روند صعودی عنوان می کنند. همین دیروز بود که وزیر راه و شهرسازی نیز به افزایش قیمت مسکن واکنش نشان داد و با بیان این که نقدینگی سرگردان عامل اصلی بی ثباتی بازار مسکن است، گفت: «در صورتی که قیمت مسکن در یک منطقه از تهران پایین تر از حد «مقایسه ای» باشد، سودجویان بلافاصله نقدینگی را به آن منطقه سرازیر می کنند و بعد از مدتی این نقدینگی را به جای دیگری انتقال می دهند که هدف ایجاد تلاطم در یک بازار است».

 

دیروز محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، با اشاره به دلایل رکود بازار مسکن در چند هفته اخیر، به ایسنا گفت: «تحولات پر التهابی که امروز بازار مسکن با آن روبه رو است صرفا به فعل و انفعالات این بازار مرتبط نمی شود بلکه حجم نقدینگی لجام گسیخته موجود در کشور این بلا را بر سر بازار مسکن آورده است».

 

وی ادامه داد:«کافی است سوداگران احساس کنند یک بازار از بازدهی خارج شده است سریعا نقدینگی ها را از بازاری خارج و به بازاری دیگر منتقل می کنند».

 

اسلامی افزود:«به طور مثال زمانی که قیمت مسکن در منطقه ای از تهران، پایین تر از حد «مقایسه ای» باشد، سودجویان بلافاصله نقدینگی را به آن منطقه سرازیر می کنند یا به قولی به آنجا هجوم می برند و بعد از مدتی این نقدینگی را به جای دیگری انتقال می دهند، این اتفاق به دلیل حجم زیاد پول سرگردان در بازار رخ می دهد و هدف ایجاد تلاطم در یک بازار است لذا زمانی به بازار مسکن و زمانی هم به بازارهای دیگر همچون طلا، سکه، خودور و…هجوم می برند».

 

وزیر راه و شهرسازی راهکار حل مشکل فوق و ساماندهی نقدینگی های سرگردان در جامعه را اعمال سیاست و برنامه های کاربردی از سوی دولت دانست و گفت:«دولت باید بتواند نقدینگی را کنترل و با جمع کردن آن از سطح جامعه، این پول ها را به سمت تولید هدایت کند.» بر اساس آمار رسمی، در 20سال اخیر، تعداد مستاجران افزایش قابل توجهی داشته و از 15درصد در سال 75 به 30درصد در سال 95 رسیده است. در این میان دولت نیز طی این سال ها به اندازه تقاضا، مسکن به بازار عرضه نکرده و با اجرای سیاست های سلیقه ای در این بازار، گاهی به طور کامل دست از ساخت مسکن شسته و گاهی فقط در حد شعار سیاست هایی مثل اجرای مالیات از خانه های خالی را با تمام ایراداتی که داشته وارد کار کرده و در این میان بی توجهی به کاهش هزینه های ساخت، عقب ماندگی میزان تسهیلات مسکن از نرخ تورم و حتی زمان طولانی برای اخذ مجوز ساختمانی، عرضه مسکن را به میزان زیادی کاهش داده و در مقابل سال به سال بر تعداد متقاضیان افزوده شده و قیمت ها هر ماه رکورد تازه ای از خود برجای گذاشته اند.

 

سوالی که می توان مطرح کرد این است که کدام یک از سازندگان مسکن حاضر هستند تا در مقابل افزایش هزینه های ساخت وساز که ناشی از بالا رفتن قیمت دلار و مصالح ساختمانی بوده، خانه های خود را با قیمت پایین تری به دست مردم برسانند؟ انگار سازندگان مسکن چوب گرانی دلار را با بالا رفتن قیمت مصالح ساختمانی می خورند و مستاجران نیز چوب بالا رفتن هزینه های ساخت را، با چنین شرایطی، آیا منطق حکم می کند تا منتظر کاهش قیمت مسکن در بازار باشیم؟

وحید محمودی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.