هوش مصنوعی ایده‌های توسعه بازار مسکن را عملیاتی می‌کند

هوش مصنوعی ایده‌های توسعه بازار مسکن را عملیاتی می‌کند

بازار مسکن از گذشته یکی از بخش­‌های مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کلان و حتی شرایط اجتماعی کشور بود و توجه به توسعه بازار مسکن باید به عنوان یکی از اولویت­‌های متولیان اقتصادی دولت باشد.

 

توسعه بازار مسکن

 

به گزارش بازرگانی خبرگزاری مهر، این مهم در سال ۹۹ که قیمت املاک در تهران با افزایش افسارگسیخته‌­ای روبرو شد، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد. گفتنی است افزایش میزان تولید، مبارزه با سوداگری در ارائه قیمت، تسهیل درتامین مالی سمت عرضه و تقاضا که می­ تواند با استفاده از امکانات سایر بازارها صورت گیرد، تا حد قابل توجهی این رکود اقتصادی در بخش مسکن را ساماندهی می­ کند.

 

مبارزه با سوداگری در بازار مسکن  یکی از مهمترین ماموریت ­های متولیان سیاست­گذار در بازار مسکن است. این مهم نمی ­تواند تنها با سیاست هایی همچون دریافت مالیات از سازندگان صورت گیرد و باید راهکارهای اساسی برای جلوگیری از رفتار سوداگرانه برخی از واسطه ها در نظر گرفت. در این راستا شفافیت در معاملات یکی از بهترین راهکارها به شمار می رود که علاوه بر افزایش نظارت و مبارزه با سوداگری، دستاوردهای متعدد دیگری به همراه خواهد داشت.

 

توسعه بازار مسکن با بهره ­گیری از ظرفیت بازار سرمایه

 

مدتی است که راهکارهایی در بازار سرمایه با هدف تامین مالی بخش تولید مسکن تعریف شده که امید است، به زودی عملیاتی شده و کاهش میزان تولید در سال های اخیر را جبران کند. گفتنی است این مهم سمت تقاضا را نیز نشانه گرفته و با راه ­اندازی فروش متری مسکن در بورس کالا، امیدی در بین جوانان برای خانه­ دار شدن ایجاد کرده است.

 

به عنوان مثال متقاضی خرید آپارتمان در چیذر، می ­تواند پروژه­ های این محله که در تابلوی بورس ­کالا وجود دارد را به صورت متری خریداری کرده و سرمایه خود را به بخشی از یک خانه تبدیل کند. از سوی دیگر، سوداگری در بازار مسکن نیز که آفت بخش فروش به شمار می­ رود، با شفافیت موجود در بورس از بین رفته که کمترین دستاورد آن تثبیت قیمت­ های فعلی و رسیدن املاک به ارزش واقعی­شان است. گفتنی است  شهریورماه امسال خرید آپارتمان در چیذر با قیمت حدودا ۵۵ میلیون تومان در هر مترمربع و خرید آپارتمان در بلوارفردوس با میانگین ۳۰ میلیون تومان امکان­پذیر است که با وجود این شرایط اقتصادی، نمی ­توان بدون استفاده از ابزارهای تامین مالی، جوانان و خانواده ­های ایرانی را صاحب­خانه کرد.

 

لازم به ذکر است تمام این موارد و مولفه ­های دیگر که به اصلاح بازار مسکن می ­انجامد، در اقتصادهای پویا به کمک تکنولوژی ایجاد شده و استفاده از دانش و خدمات دیتامحور، به ایجاد ابزارهایی برای ساماندهی این بازار منجر شده است. به این صورت که در تمام بخش ­ها همچون تامین مالی بخش تولید و عرضه واحدهای مسکونی به صورت متری، انتشار اوراق مشارکت در جهت ساخت و … نیاز است تا تخمینی از قیمت املاک وجود داشته باشد تا در تابلوی بورس و اوراق منتشر شده قرار بگیرد و در طول زمان، میزان سهم هر شخص مشخص باشد. این تخمین قیمت نمی ­تواند به آسانی توسط نیروی انسانی صورت گیرد و زمان و انرژی محدود، فرصت تخمین این تعداد ملک را با ضریب خطای پایین نمی­ دهد.

 

توسعه بازار مسکن

 

از این رو هوش­ مصنوعی می­ تواند این مهم را در دسترس قرار دهد و با تخمین قیمت مسکن هم در تابلوی بورس­ کالا املاک بزرگ و کوچکی که فروش آنها به صورت یکجا دشوار است، به فروش برسد، هم کارشناسی قیمت املاک به صورت کلان برای تامین مالی ساخت پروژه ­های انبوه، امکان­پذیر ­شود. لازم به ذکر است این تکنولوژی توسط مجموعه دانش ­بنیان کیلید در کشور را­ه ­اندازی شده و در طول مدت فعالیت خود، این ابزار را در دسترس مردم قرار داده است.

اطلاعات بازار مسکن

 

یکی از شروط اساسی ساماندهی بازار مسکن افزایش اطلاعات ملکی مردم نسبت به قیمت و نوسانات آن در محله­ های مختلف است.

 

لازم به ذکر است نوسانات قیمت و تغییرات آن به صورت مترمربع، قیمت کل و درصد تغییرات به تفکیک محلات مختلف در بخش اطلاعات بازار مسکن قابل مشاهده است. در نتیجه متقاضی خرید آپارتمان در پونک علاوه بر اینکه با جزئیات مهم و کاربردی ملک درخواستی خود همچون، سال ساخت، نوع ساخت، تعداد طبقات و … آشنا می ­شود، می­ تواند متغیرهای قیمت این محله را مطالعه کرده و تحلیلی از آینده ارزش ملکی این منطقه داشته باشد.

2019 08 03 04 22 51 - شرکت پارسیان سازه

توسعه بازار مسکن

 

جستجو از طریق واقعیت ­افزوده

 

مدت زیادی است پیداکردن خانه با مراجعه حضوری به مناطق، امری غیرضروری است و با توسعه سامانه ­های هوشمند ملکی، پیداکردن خانه بسیار آسانتر از قبل شده است. به عنوان مثال دیگر لازم نیست برای خرید آپارتمان در بلوارفردوس به تمام مشاورین املاک این محله مراجعه کرده و به بازدید حضوری خانه ­ها بروید. منتها در بعضی مواقع، هنگامی که در حال گذر از خیابانی هستید، ملکی را مشاهده کرده که نظر شما را جلب می­ کند.

 

 

 

منبع: خبرگزاری مهر

وحید محمودی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.