گزارش بازار مسکن بانک مرکزی، صرفا آماری و غیر تحلیلی است

گزارش بازار مسکن بانک مرکزی، صرفا آماری و غیر تحلیلی است

وضعیت بازار مسکن : وزیر راه و شهرسازی گفت: آماری که پیش‌تر و هم‌اکنون از قیمت‌های خرید و فروش و اجاره مسکن توسط بانک مرکزی ارائه می‌شود، صرفاً آماری و غیر تحلیلی است.

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی روز گذشته ۲۰ مهر ضمن بازدید از بخش‌های معاونت مسکن و ساختمان، دفتر اقتصاد مسکن، دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، و دفتر توسعه مهندسی ساختمان، بر تقویت بخش مسکن و ارائه گزارش‌های تحلیلی بخش‌های مختلف آن معاونت در دفاتر مختلف تاکید کرد.

 

وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: تأثیرگذاری اقتصاد کلان بر بازار مسکن، پیشران بودن بخش مسکن در اقتصاد کشور و تأثیرگذاری مؤثر آن و حفظ سهم مسکن در اقتصاد کشور، و توجه به مسئولیت اجتماعی در بخش مسکن از مواردی است که باید موردتوجه قرار بگیرد.

 

عضو کابینه دولت دوازدهم با اشاره به اینکه وزارت راه و شهرسازی در شورای پول و اعتبار عضو است و این عضویت باید با تأثیرگذاری بیشتری در تصمیمات مربوط به مسکن از سوی وزارتخانه راه و شهرسازی همراه باشد، توضیح داد: تصمیماتی که در حوزه بانکی گرفته می‌شود تأثیر مستقیمی روی قیمت‌ها می‌گذارد. بنابراین باید ترتیباتی اتخاذ شود که در تصمیم گیری های مربوط به حوزه‌های مرتبط با بخش مسکن، وزارتخانه راه و شهرسازی نقش موثرتری داشته باشد.

 

اسلامی بر تألیف و تحلیل در حوزه مسکن تاکید کرد و گفت: آماری که پیش‌تر و هم‌اکنون از قیمت‌های خرید و فروش و اجاره مسکن توسط بانک مرکزی ارائه می‌شود، صرفاً آماری و غیر تحلیلی است و به همین دلیل دفتر اقتصاد مسکن به عنوان زیرمجموعه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی باید آماری با تکیه بر تحلیل‌های گوناگون ارائه دهد و از ایجاد حباب در بخش مسکن و قیمت‌های آن جلوگیری کند.

 

وی تصریح کرد: به حباب‌های قیمتی که توسط عده‌ای در بازار مسکن ایجاد می‌شود اهمیتی نمی‌دهیم و تلاش خواهیم کرد با ارائه تحلیل‌های واقعی، راهکارهایی ارائه دهیم تا به رونق بخش مسکن بینجامد.

 

اسلامی توصیه کرد: معاونت مسکن و ساختمان تلاش کند تا گزارشی به رئیس جمهوری از بخش مسکن ارائه شود که ضمن واقع‌نمایی، دربرگیرنده مسائل و در عین حال راهکارهای مؤثر در کنترل بازار مسکن باشد.

 

مسکن سرمایه اجتماعی حاکمیت و دولت است

 

وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به اینکه مسکن، سرمایه اجتماعی حاکمیت و دولت است، گفت: تمام تلاش دشمنان، تضعیف فعالیت‌های مؤثر جمهوری اسلامی ایران و القای این تفکر است که جمهوری اسلامی ایران یک کودتا بوده است، در حالی که دشمنان نمی‌فهمند که جمهوری اسلامی خاستگاه فرهنگی و ملی دارد و صرف نظر از عقاید گوناگونی که در جامعه ایران وجود دارد مردم برای حاکمیت بر سرنوشت خود و قطع دست بیگانگان تصمیم گرفته اند و طی این سال‌ها نیز رویکرد جامعه تغییر نکرده است.

 

اسلامی بر مداخله در سیاست‌ها، پیشتازی و تأثیرگذار بودن بخش‌های مختلف معاونت مسکن و ساختمان بر بخش مسکن در سطح کلان تاکید کرد و گفت: حرکت‌های وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن در چند ساله گذشته در دولت دیده شده و تأثیرگذاری مورد انتظار را داشت.

 

در جریان این بازدید، محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان، پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن، حامد مانی فر مدیرکل دفتر مقررات ملی و کنترل ساختمان، علی محمد عبدی قهرودی مدیرکل دفتر توسعه مهندسی ساختمان، وزیر راه و شهرسازی را همراهی کردند و توضیحات لازم را در خصوص عملکرد دفاتر و همچنین حوزه مسئولیت بیان کردند.

 

وضعیت بازار مسکن

منبع :مهر

وحید محمودی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.