اختلاف 200درصدی قیمت مصالح ساختمانی از کارخانه تا بازار

- شرکت پارسیان سازه

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: بر اساس آمارها در یک سال اخیر قیمت محصولات ساختمانی مانند فولاد و سیمان حدود ۲۰ درصد افزایش یافته، اما عملا شاهدیم که قیمت فروش این محصولات در بازار حدود ۲۲۰ درصد افزایش یافته است.

 

محمدرضا رضایی کوچی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت ، با انتقاد از وضعیت بازار مصالح ساختمانی در کشور، گفت: متأسفانه به دلیل نبود سیاست گذاری درست و خلاء نظارتی، قیمت مصالح ساختمانی در کشور افزایش چشمگیری داشته است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس آمارها در یک سال اخیر قیمت تمام شده محصولاتی مانند فولاد و سیمان حدود 20 درصد افزایش یافته، اما عملا شاهدیم که قیمت فروش این محصولات در بازار حدود 220 درصد افزایش یافته است.

افزایش قیمت محصولات ساختمانی به دلیل فعالیت دلالان و سوداگران

وی گفت: این آمارها نشان می دهد که بخش اعظمی از افزایش قیمت مصالح ساختمانی به دلیل فعالیت دلالان و سوداگران رخ داده است و عملا سود این بخش به جیب این گروه ها می رود.

فروشندگان مصالح ساختمانی این محصولات را با قیمت دلخواه در بازار به فروش می رسانند

رضایی کوچی تصریح کرد: در شرایط کنونی فروشندگان مصالح ساختمانی این محصولات را با قیمت دلخواه در بازار به فروش می رسانند، این افراد هر وقت که بخواهند این محصولات را صادر کرده و گاهی اوقات نیز در بورس عرضه می کنند.

وی ادامه داد: وضعیت بازار مصالح ساختمانی نشان می دهد که مکانیزم دقیق و نظام مندی برای تولید و عرضه مصالح ساختمانی در کشور وجود ندارد. این مسئله موجب افزایش قیمت تمام شده مسکن در سال های اخیر شده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: وضعیت کنونی بازار مصالح ساختمانی موجب شد که مجلس یازدهم در طرح جهش تولید و تأمین مسکن به مسئله مذکور ورود کند، از این رو در این طرح بر این مسئله تأکید شده که برای تولید مساکن انبوه، تولیدکنندگان باید محصولات خود را با سود متعارف عرضه کنند.

 

منبع:خبرگزاری مجلس

وحید محمودی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.