منظور از ساختمان ضد زلزله چیست

ساختمان ضد زلزله

ساختمان ضد زلزله چیست؟

ساختمان های ضد زلزله دارای بنای متفاوتی هستند که موجب می‌شود در زمان وقوع زلزله ساختمان مقاوم باشد و فرونپاشد.

همان‌طور که می‌دانیم زلزله از بلاهای طبیعی غیرقابل پیش‌بینی و بدون هیچ راه‌حلی است. زلزله با شدن‌های مختلف که مقدار آن را با یکای ریشتر اندازه گیری می‌کنند.

زمین لرزه یا همان زلزله موجب لرزش زمین و در مواقعی که ریشتر بالایی دارد موجب خرابی ساختمان‌ها، شکسته شدن زمین، ریزش وسایل، تکان‌های شدید می‌شوند که در این بین افراد زیادی در زیر این آوار‌ها و خرابی‌ها می‌مانند و جان خود را از دست می‌دهند و هم‌چنین ضررهای مالی زیادی به آن‌ها وارد می‌شود.

از این رو در علم مهندسی یکی از مبحث‌های مهم در ساخت و ساز مقاوم سازی ساختمان‌ها است و این مبحث از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا به نوعی جان انسان‌ها در دستان مهندسین ساخت و ساز است.

 

روش های مقاوم کردن سازه در مقابل سازه

استفاده از بتن، فولاد، کاشت میلگردو مقاوم سازی ساختمان با frp از روش‌های مختلف مقاوم سازی ساختمان هستند که موجب ضد زازله بودن ساختمان می‌شوند.

البته یکی از نکات مهم که باید به آن توجه کرد این است که بر طبق صحبت‌هایی که تا با الان داشتیم ساختمان ضد زلزله تنها در برابر زلزله و ریزش مقاومت می‌کند و این بدین معنا نیست که در این ساختمان هیچ خرابی به وجود نمی‌آید و آن کاملا ضد زلزله است. به طور مثال در زلزله ایی با قدرت بالا و در زمان زیاد مثل 40 ثانیه، هیچ سازه

ای سالم نمی‌ماند. پس به یاد داشته باشید که این نوع ساختمان‌ها نسبت به بقیه ساختمان‌ها مقاوم‌تر هستند و به طور کامل ضد زلزله نیستند.

 

چگونه بفهمیم یک ساختمان ضد زلزله است

در واقع سازه‌ای در برابر زلزله مقاوم است و ضد زلزله ساخته شده است که بر طبق اصول و ضوابط آیین نامه‌ای و مهندسی طراحی شده باشد، در غیر این صورت نمی‌توان گفت که یک سازه در برابر زلزله مقاوم است.

ویژگی‌ ساختمان های ضد زلزله :

ساختمان نباید وزن زیادی داشته باشد

ساختمان باید از بتن و یا فولاد باشد

ساختمان باید حداقل سه ستون داشته باشد

ساختمان باید چهار ضلعی باشد

باید میلگرد داشته باشه

مقاوم سازی با frp

و … است.

بر طبق آمار گفته شده است که ساختمان های ضد زلزله درصد کمی را تشکیل می‌دهند.

ساختمان‌های ضد زلزله را با هیچ روشی بجز آنکه مشخصات فنی را مطالعه کنید نمی‌توان تشخیص داد. به طور مثال بر روی ساخت و ساز ساختمان خود نظارت داشته باشید و تمامی مراحل و نکات مهم را زیر نظر بگیرید.

نیما شهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.