سه رکورد ارزانی وام مسکن در آخرین هفته پاییز

سه رکورد ارزانی وام مسکن در آخرین هفته پاییز

سه رکورد ارزانی وام مسکن در آخرین هفته پاییز – در آخرین هفته پاییز هزینه وام مسکن برای مجرد ها نسبت به ابتدای فصل، ۹ میلیون تومان و برای مجردها بیش از ۱۵ میلیون تومان ارزان‌تر شد. نرخ سود نیز در این مدت بیش از ۲ واحد درصد کاهش را به ثبت رساند.

به گزارش اقتصادنیوز، قیمت اوراق وام مسکن در هفته چهارم آذر به کمترین حد خود رسیده و ارزان‌ترین هفته وام مسکن را در پاییز به ثبت رساند. از دیگر نکات مهم هفته جاری روند نوسانی قیمت اوراق بودکه البته این تغییرات در حدی نبود تا بتواند هزینه وام مسکن را برای متقاضیان در دامنه‌ای بیشتر از یک میلیون تومان جابجا کند. اما این تغییرات برای نرخ سود به چه شکل بوده است؟

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

 

ارزانی وام مسکن

هزینه خریداوراق مسکن

سه رکورد ارزانی وام مسکن در آخرین هفته پاییز

در ابتدای هفته اخیر قیمت متوسط هر ورق تسهیلات مسکن 59 هزار و 940 تومان به دست آمده بود که نهایتا در انتهای هفته این رقم به 59 هزار و 300 تومان رسید.

کاهش قیمت اوراق در هفته ابتدایی آذرماه این مبلغ را به 60 هزار تومان رسانده و در نهایت در هفته اخیر این رقم به کانال 50 هزار تومان وارد شد. در همین خصوص این نخستین هفته‌ای است که در آن کانال 50 هزار تومانی قیمت اوراق فتح می شود.

باتوجه به آن که اعتبار هر ورق در بازار مسکن 500 هزار تومان است و به اعتبار هر ورق می توان 500 هزار تومان وام مسکن دریافت کرد.

از آنجا که بانک مسکن مبلغ وام برای مجردین 140 میلیون تومان و برای متاهلین را 240 میلیون تومان اعلام کرده است، مجرد ها نیازمند خرید 280 ورق و متاهلین 480 ورق خواهند بود.

بر این اساس هزینه کل خرید اوراق تسه به منظور اخذ وام مسکن در هفته ای که گذشت برای مجردها در روز شنبه 16 میلیون و 780 هزار تومان و در روز چهارشنبه 16 میلیون و 600 هزار تومان محاسبه شد.

این رقم در ابتدای هفته برای متاهلین 28 میلیون و 770 هزار تومان ثبت شده بود که در انتها با اندکی کاهش به 28 میلیون و 470 هزار تومان تنزل پیدا کرد.

روند نوسانی ای که قیمت اوراق در هفته اخیر از خود برجای گذاشت سبب نشد تا هزینه وام مسکن در دامنه ای بیشتر از یک میلیون تومان در این هفته جابه جا بشود. از سوی دیگر در راستای همین نوسانات قیمت در هفته اخیر گرانترین روز هفته به یکشنبه 23 آذر متعلق بوده که در آن هزینه وام مسکن برای مجردین 17 میلیون و 140 هزار تومان و برای متاهلین 29 میلیون و 400 هزار تومان ثبت شده است.

ارزانترین روز نیز در هفته پایانی پاییز به نام چهارشنبه 26 آذر سندخورد، که در آن نازل ترین حد قیمتی اوراق در پاییز رقم خورد.

ارزانی وام مسکن

نرخ سود موثر

نرخ بازده داخلی یکی از روش‌های استاندارد برای ارزیابی طرح‌های اقتصادی است. در این روش تلاش می‌شود تا جریان نقدینگی با نرخ بازگشت نامعلومی به نرخ کنونی تنزیل داده شوند

اساس این نرخ بر این مبنا است که مثلا یک مبلغ مشخص در زمان آینده با توجه به نرخ بازدهی کشف شده در زمان حال چه ارزشی را دارد؟

در شرایطی که برای اخذ وام هزینه خرید اوراق نیز متحمل میشود در محاسبه نرخ سود بایستی مبلغ هزینه را از کل مبلغ دریافتی وام کسر کرد. در اینصورت کاهش مبلغ دریافتی بر میزان سود بانکی وام خواهد افزود.

بنابر توضحیات یاد شده با کسر هزینه های هر روزه اوراق تسه از مبلغ وام مسکن اشخاص نرخ سود موثر برای متقاضیان وام دیگر 17.5 درصد نخواهد بود.

در همین خصوص نرخ سود در ابتدای هفته برای مجردین 20.82 درصدمحاسبه شد و در انتهای هفته نیز حد این نرخ به 20.77 درصد رسید. این بازه تغییرات نرخ سود برای متاهلین نیز از 20.79 درصد تا 20.75 درصد نوسان داشت.

نوسان کم در هزنیه وام مسکن در بخش نرخ سود نیز متبلور بوده است در همین خصوص نرخ سود اوراق در تمام هفته گذشته در دامنه ای کمتر از 0.14 درصد نوسان داشته و در نهایت نیز در روز چهارشنبه 26 آذر نیز به کمترین حد خود در پاییز رسید.

اما نکته مهم در این مورد آن است که در حالیکه در شروع پاییز نرخ سود وام مسکن بالاتر از 23 درصد قرار داشت، ارزانی در این فصل کار را به آنجا کشید که در تمام هفته اخیر این رقم پایین تر از 21 درصد قرار بگیرد.

ارزانی وام مسکن

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

نرخ سود موثر به این معناست که افراد در طول 12 سال معادل این سود مبلغی بیشتر از وامی که در ابتدا اخذ کرده اند را بایستی به بانک برگردانند. در همین خصوص نهایتا خالص هزینه های مجردینی که در تمامی روزهای هفته گذشته برای اخذ وام مسکن از طریق خرید اوراق تسه اقدام کرده و بایستی آن را در طول 12 سال به بانک باز پرداخت کنند دامنه نوسانی موازی با نرخ سود وام مسکن داشته است. بر این اساس خالص هزینه پرداختی مجردین در روز شنبه 22 آذر ماه 176 میلیون و 890 هزار تومان بود و در انتهای هفته 176 میلیون و 716 هزار تومان برآورد شد. این رقم برای متاهلین از 328 میلیون و 700 هزار تومان به 328 میلیون و 394 هزارتومان رسید.

هزینه ای که در مجموع متقاضیان وام مسکن درازای دریافت وام می پردازند روندی همگون با روند سود و هزینه اوراق داشته است. بنابرین در این شاخه نیز هزینه نهایی وام مسکن در آخرین روز هفته گذشته به کمترین حد خود رسید.

مقایسه آمار های قیمتی اوراق در هفته اخیر با هفته های ابتدایی پاییز نشان می دهد که هزینه وام مسکن در انتهای این فصل نسبت به رقم های ابتدایی برای مجردها در حد 9 میلیون تومان و برای متاهلین در محدوده 15 میلیون تومان ارزان تر شده است.

در بخش نرخ سود نیز مشاهده می شود که میزان این متغیر نیز که در ابتدای پاییز بالاتر از 23 درصد بود اکنون با بیش از 2 واحد درصد به کمتر از 21 درصد نائل آمده است.

هزینه کل وام مسکن در طول 12 سال

منبع : اقتصاد

وحید محمودی
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.