بتن ها بر اساس چه ویژگی هایی تقسیم بندی می شوند ؟

انواع بتن

انواع بتن بر اساس چه ویژگی هایی تقسیم بندی می شوند ؟

بتن ماده سیاه رنگی است که در ساخت و ساز کابرد های فراوانی دارد . بتن شامل انواع متفاوتی است که در ادامه مطالبی به انواع مختلف بتن ها نیز اشاره میکنیم . بتن ها بر اساس استحکام ، کاربرد و… تقسیم بندی می شوند . یکی از ویژگی مهم بتن انواع متفاوتی است که این ماده به خود اختصاص داده است .

بتن معمولی :

این نوع بتن از مخلوط سیمان ، آب و سنگدانه به وجود می آید . مدت زمان سفت شدن و چسبندگی بتن معمولی 30 الی 90 دقیقه است ، اما توجه داشته باشید که این مدت زمان به شرتیط جوی منطقه نیز بستگی دارد .

بتن غیر مسلح :

بتن غیر مسلح شامل هیچگونه المان خاصی نمی باشد . مواد تشکیل دهنده ی این نوع بتن نیز سیمان ، سنگدانه و آب هستند . جرم بتن های غیر مسلح معمولا بین 2200 الی 2500 کیلوگرم است . بتن غیر مسلح دارای کشش و استحکام بسیاری نیست به همین علت از این نوع بتن اکثرا در ساخت عابر پیاده استفاده می شود .

بتن پیش تنیده :

از بتن پیش تنیده در ساخت و ساز های بسیار بزرگ استفاده می گردد . در این فرآیند میلگرد هه و تاندو های مورد مصرف قبل از عمل بار سرویس تحرک پیدا میکنند ‌. مصرف بتن پیش تنیده نیازمند ابزار آلات سنگین و دقت فراوان است . از این نوع بتن برای ساخت پل و بنا های بزرگ استفاده می شود .

بتن سبک :

جرم این بتن حداقل 1920 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد ‌‌. بتن سبک همانگونه که از نامش پیداست جزو بتن های سبک وزن قرار دارد . در بتن سبک از سنگدانه ها استفاده می شود زیرا سنگدانه ها سبب سبکی این نوع بتن می شوند . این نوع بتن در ساختمان سازی نیز کاربرد دارد .

بتن نفوذ پذیر :

ساختار این نوع بتن به شکلی طراحی شده است که اجازه ورود آب را به فضای داخل خود می دهند . این بتن دارای 15 الی 20 درصد حجم خالی می باشد .
از بتن نفوذ پذیر برای ساخت سنگ فرش کردن خیابان و جاده ها استفاده می گردد .

نیما شهری
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.